Streda, 29. november 2023
Slnečno  -1 °C
Mimoriadne správy

Únia bude diskutovať o rozšírení členských štátov, najmä o krajiny východnej Európy a západného Balkánu

 Webnoviny  28. september 2023  79  
Únia bude diskutovať o rozšírení členských štátov, najmä o krajiny východnej Európy a západného Balkánu

28.9.2023 (SITA.sk) - Európska únia (EÚ) bude diskutovať o rozšírení z 27 na 36 členských štátov, predovšetkým o štáty východnej Európy a západného Balkánu. Vyplýva to z oznámenia o neformálnom stretnutí ministrov, ktoré zverejnil web španielskeho predsedníctva v Rade EÚ.

Stretnutie ministrov


Spomenuté stretnutie ministrov sa koná v dňoch 28. a 29. septembra v španielskej Murcii s cieľom prediskutovať všeobecné otázky a rozšírenie Únie.

Bude to aj určitá prípravná etapa na zasadnutie Európskeho politického spoločenstva naplánované na 5. októbra v Granade, kde bude jednou z ústredných tém aj otázka rozšírenia.

Potreba vnútornej prípravy


„Hlavným ťažiskom neformálneho stretnutia ministrov v jeho prvý deň, vo štvrtok 28. septembra, bude potreba vnútornej prípravy na prípadnú EÚ až s 36 členskými štátmi a zároveň posilnenie podpory kandidátskych krajín,“ uvádza sa v oznámení.

Počas tohto neformálneho stretnutia je naplánovaných niekoľko stretnutí pod vedením eurokomisára pre rozšírenie Európskej únie a susedskú politiku Olivéra Várhelyiho. Ten už skôr podporil harmonogram prijímania kandidátskych krajín do EÚ do roku 2030, ktorý navrhol predseda Európskej rady Charles Michel.

Viac k témam: Členské štáty, Eurozóna, Západný Balkán
Zdroj: SITA.sk - Únia bude diskutovať o rozšírení členských štátov, najmä o krajiny východnej Európy a západného Balkánu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.