Utorok, 2. jún 2020
Zamračené  9,9 °C
Mimoriadne správy

Ulice pri katedrále Notre-Dame dekontaminujú od olova, testy ukázali vysokú úroveň znečistenia

 Webnoviny  13. august 2019  36
Ulice pri katedrále Notre-Dame dekontaminujú od olova, testy ukázali vysokú úroveň znečistenia

13.8.2019 (Webnoviny.sk) - V Paríži dekontaminujú od olova priľahlé ulice ohňom poškodenej katedrály Notre-Dame. Testy totiž ukázali vysoké úrovne znečistenia.

Katedrálu Notre-Dame zachvátil požiar 15. apríla. Oheň roztopil stovky ton toxického olova, ktoré sa nachádzalo v jej veži a streche.

V utorok zabraňoval Parížanom a turistom vysoký plot v prístupe do niekoľkých ulíc a na most v okolí katedrály. Ako uviedlo francúzske ministerstvo kultúry, pracovníci plánujú použiť dve dekontaminovacie techniky.

Jedna pozostáva z nanesenia gélu na verejné lavičky, pouličné lampy a iné zariadenia. Gél olovo absorbuje, nechajú ho niekoľko dní vyschnúť a následne odstránia. Druhou technikou je striekanie postihnutých oblastí vysokotlakovou vodnou tryskou s použitím chemických látok.

Budúci týždeň tiež obnovia čistiace práce vo vnútri Notre-Dame, ktoré minulý mesiac z bezpečnostných dôvodov prerušili.

Zdroj: Webnoviny.sk - Ulice pri katedrále Notre-Dame dekontaminujú od olova, testy ukázali vysokú úroveň znečistenia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.