Utorok, 16. júl 2024
Slnečno  27,4 °C
Mimoriadne správy

Ukrajinský prezident Zelenskyj pricestoval do Berlína, kde sa stretol s nemeckým kancelárom Scholzom (foto)

 Webnoviny  14. máj 2023  150  
Ukrajinský prezident Zelenskyj pricestoval do Berlína, kde sa stretol s nemeckým kancelárom Scholzom (foto)

14.5.2023 (SITA.sk) - Nemecký kancelár Olaf Scholz privítal v nedeľu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Berlíne s vojenskými poctami. Ide o prvú návštevu Zelenského v Nemecku od začiatku ruskej vojny proti Ukrajine.

Zabezpečenie ďalšej pomoci


Zelenskyj navštevuje spojencov v snahe zabezpečiť ďalšie dodávky zbraní, ktoré majú Kyjevu pomôcť v boji proti ruskej invázii.

Usiluje sa získať aj financie na obnovu toho, čo zničil viac ako rok trvajúci konflikt. Po úvodnom váhaní v otázke poskytovania letálnych zbraní sa Nemecko stalo jedným z najväčších dodávateľov zbraní Ukrajine, vrátane tankov Leopard 1 a 2 a sofistikovaného systému protivzdušnej obrany IRIS-T SLM.

Viac o téme: Vojna na UkrajinePo príchode do Berlína sa ukrajinský prezident najprv stretol s nemeckou hlavou štátu Frankom-Walterom Steinmeierom, ktorého Kyjev vlani ignoroval zjavne pre jeho predošlé úzke vzťahy s Ruskom.

Ochladenie diplomatických vzťahov


To spôsobilo ochladenie diplomatických vzťahov medzi Ukrajinou a Nemeckom. Neskôr však Steinmeier aj kancelár Scholz navštívili Ukrajinu a ubezpečili Zelenského o svojej podpore Ukrajine v jej boji proti ruskej invázii.

Predpokladá sa, že Zelenskyj a Scholz odcestujú do mesta Aachen na západe Nemecka, kde ukrajinskému prezidentovi odovzdajú Cenu Karola Veľkého udelenú jemu a ľudu Ukrajiny.

Viac k témam: Nemecký kancelár, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinský prezident Zelenskyj pricestoval do Berlína, kde sa stretol s nemeckým kancelárom Scholzom (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.