Štvrtok, 29. január 2026
Mimoriadne správy
- Generál Zmeko sa v Bruseli rozlúčil s funkciou, NATO diskutovalo o bezpečnosti Ukrajiny
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
31.7.2025 (SITA.sk) - Ukrajinský parlament vo štvrtok hlasoval za návrh zákona, ktorý nahradil legislatívu obmedzujúcu právomoci protikorupčných úradov. Európski spojenci Kyjeva sa obávali, že pôvodná legislatíva podkope protikorupčné reformy, ktoré sú kľúčové pre snahu Ukrajiny o vstup do EÚ. Nový zákon privítali.
Ukrajinská premiérka Julija Svirydenková uviedla, že nový zákon „odstraňuje riziko zasahovania do práce protikorupčných orgánov“. Obavy o nezávislosť protikorupčných úradov vyvolali v ostatných dňoch na Ukrajine najväčšie protesty od začiatku ruskej agresie.
Predošlá legislatíva zaradila Národný protikorupčný úrad Ukrajiny (NABU) a Špecializovanú protikorupčnú prokuratúru (SAPO) pod priamu právomoc generálneho prokurátora, ktorého vymenúva prezident. Kritici vyšli do ulíc pre obavy, že by to mohlo uľahčiť prezidentské zasahovanie do vyšetrovania korupcie.
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinský parlament obnovil nezávislosť protikorupčných úradov © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Nastal čas na konfiškáciu zmrazeného ruského majetku, vyhlásil Zelenskyj
Láska, ktorá sa vracia v bielych šatách. Romantický úvod série Wedding Dreams
Odborári v Amazon Slovakia podali podnet na inšpektorát práce, dôvodom je prepustenie predsedu odborovej organizácie
Opití poslanci budú môcť v parlamente naďalej hlasovať. Nový rokovací poriadok má umlčať opozíciu, tvrdí Matovič – VIDEO