Pondelok, 17. máj 2021
Oblačno  8,7 °C
Mimoriadne správy

Ukrajincov žijúcich na Dombase hromadne zvážajú do Ruska, majú odvoliť v Putinovom referende

 Webnoviny  29. jún 2020  143
Ukrajincov žijúcich na Dombase hromadne zvážajú do Ruska, majú odvoliť v Putinovom referende

29.6.2020 (Webnoviny.sk) - Obyvatelia separatistami kontrolovaných regiónov na východe Ukrajiny, ktorí majú ruské občianstvo, cestujú hromadne do Ruska, aby sa tam zúčastnili na referende o ústavných zmenách. Cieľom reforiem je predĺžiť vládu šéfa Kremľa Vladimira Putina až do roku 2036.

Ľudí odvezú do volebných miestností


Úrady v samozvanej Doneckej aj Luhanskej ľudovej republike zorganizovali pre obyvateľov v týchto dňoch autobusovú dopravu až k volebným miestnostiam v susednom ruskom okrese Rostov.

Podľa analytikov ide o súčasť rozsiahleho úsilia Moskvy o posilnenie účasti na kontroverznom plebiscite.

“(Ruské úrady) sú posadnuté výsledkami” a povstalecké regióny na východe Ukrajiny môžu prispieť k “ovládateľnému hlasovaniu”, uviedol v tejto súvislosti nezávislý analytik Vladimir Frolov.

Ukrajincov vybavili ruskými pasmi


Vyše 220-tisíc Ukrajincov žijúcich v týchto oblastiach dostalo vlani ruské pasy. Ruský poslanec Viktor Vodolackij minulý týždeň pre tlačovú agentúru Tass povedal, že viac než 150-tisíc obyvateľov východnej Ukrajiny prejavilo záujem o účasť na ruskom referende.

Referendum o ústavných zmenách sa začalo vo štvrtok a potrvá týždeň. Pôvodne sa malo konať už 22. apríla, no pre koronakrízu ho preložili.

Viac k témam: koronakríza, právomoci, referendum
Zdroj: Webnoviny.sk - Ukrajincov žijúcich na Dombase hromadne zvážajú do Ruska, majú odvoliť v Putinovom referende © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.