Streda, 17. december 2025
Mimoriadne správy
- Streľba na Bondi Beach zasiahla aj exprezidentku Čaputovú, obeťou útoku v Sydney bola jej blízka priateľka
- Zelenskyj dúfa v podporu Američanov, podľa neho je najspravodlivejšou možnosťou „ostať tam, kde sme“
- Maďarsko sa nezrútilo po roku 1989. Ono už desaťročia stálo na umelých nohách, tvrdí psychiater Hunčík
- Rusko musí byť pod tlakom USA, aby pristúpil na kompromis, tvrdí Zelenskyj
- Španielska polícia rozbila gang pašujúci hašiš vrtuľníkmi z Maroka
Ukrajina získa od Spojených štátov balíček vojenskej pomoci za 60 miliónov dolárov
31.8.2021 (Webnoviny.sk) - Spojené štáty pred stredajším stretnutím amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským v Bielom dome prisľúbili Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote do 60 miliónov dolárov.
Bidenova administratíva v oznámení Kongresu uviedla, že balíček pomoci Ukrajine je nevyhnutný v súvislosti s „výrazným zvýšením ruskej vojenskej aktivity pozdĺž jej hraníc“ a tiež v súvislosti s mínometnými útokmi, porušovaním prímeria a ďalšími provokáciami.
Stretnutie v Bielom dome
Zelenskyj sa s Bidenom stretne počas návštevy Bieleho domu, ktorá - ako administratíva dúfa, ukáže podporu ukrajinskej suverenite zoči-voči ruskej anexii Krymu a podpore ozbrojených separatistov na východe krajiny. Biely dom tiež informoval, že Biden má v úmysle posmeliť Zelenského v jeho snahách o boj proti korupcii v krajine.
Na druhej strane sa očakáva, že Zelenskyj v rozhovore s Bidenom pripomenie rozhodnutie Washingtonu nezablokovať výstavbu plynovodu Nord Stream 2, ktorý obchádza Ukrajinu a Zelenskyj ho označuje za silnú geopolitickú zbraň Ruska.
Vojenská pomoc
Pentagon v marci oznámil balíček vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 125 miliónov dolárov, vrátane dvoch ozbrojených hliadkových člnov na pomoc s ochranou teritoriálnych vôd krajiny.
Vojenská pomoc Ukrajine sa v čase administratívy bývalého prezidenta Donalda Trumpa stala politicky problematickou, keď sa na verejnosť dostali informácie, že sa Trump vyhrážal jej zadržaním s cieľom vynútiť si vyšetrovanie Bidena a jeho syna Huntera. Práve to napokon viedlo k prvému procesu impeachmentu Trumpa, ktorého však Senát vo februári 2020 oslobodil.
(1 EUR = 1,1834 USD)
Viac k témam: Biely dom, hranica s Ukrajinou, konflikt, pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk - Ukrajina získa od Spojených štátov balíček vojenskej pomoci za 60 miliónov dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Začiatok školského roka sa pre delta variant koronavírusu na západnom Balkáne odkladáNasledujúci článok
Na gréckom súostroví zachytila pobrežná stráž jachtu so 124 migrantmi
Dunajská Streda môže byť nečakaným jesenným majstrom, potrebuje nedeľnú „pomoc“ konkurentov – VIDEO, FOTO
Komisár pre deti Mikloško kritizuje správanie poslancov v parlamente, podľa neho normalizujú násilie
Bratislavský samosprávny kraj získal v hodnotení verejných obstarávateľov druhé miesto