Streda, 22. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Ukrajina sa môže uchádzať o vstup do Európskej únie a NATO, parlament schválil zmenu ústavy
Webnoviny 7. február 2019 641
KYJEV 7. februára (WebNoviny.sk) - Ukrajinský parlament schválil pozmeňujúci návrh ústavy, ktorý umožní krajine pripojiť sa k Európskej únii a Severoatlantickej aliancii (NATO).
V roku 2013 vypukli v štáte veľké protesty po tom, ako vtedajší prezident odmietol podpísať dohodu s EÚ, čo obyvatelia vnímali ako zradu.
Nová vláda, ktorá sa dostala k moci vo februári 2014, sa zaviazala požiadať o členstvo v EÚ a NATO, čo však vyvolalo obavy zo strany Ruska. Ukrajinský parlament vo štvrtok schválil ústavné zmeny na splnenie týchto záväzkov.
Prezident Petro Porošenko označil štvrtok za "historický deň", ktorý posilní vládu vo vykonávaní ekonomických reforiem. Politik sa v marci bude uchádzať o znovuzvolenie do úradu. Ukrajinci sú po ruskej anexii Krymu prevažne naklonení vstupu do NATO.
Viac k témam: Európska únia, NATO, parlament
Zdroj: Webnoviny.sk - Ukrajina sa môže uchádzať o vstup do Európskej únie a NATO, parlament schválil zmenu ústavy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Útok indických policajtov na tábor maoistických rebelov si vyžiadal niekoľko mŕtvych
Zamestnávateľov čaká od júla zásadná zmena, dotkne sa vysielania zamestnancov do zahraničia
Polícia zasahovala v Dunajskej Strede, detskú výživu podozrivú z kontaminácie stiahli z predaja
Dopravnú nehodu v obci Láb neprežil motocyklista, vodič narazil do stromu