Streda, 19. jún 2024
Slnečno  27,1 °C
Mimoriadne správy

Tuskova strana získala vo voľbách do Európskeho parlamentu najviac hlasov, náskok je však tesný

 Webnoviny  10. jún 2024  69  
Tuskova strana získala vo voľbách do Európskeho parlamentu najviac hlasov, náskok je však tesný

10.6.2024 (SITA.sk) - Centristická Občianska koalícia poľského premiéra Donalda Tuska podľa oficiálnych výsledkov európskych volieb získala najviac hlasov. Voľby síce upevnili Tuskovu pozíciu, ale náskok pred populistickými a autoritárskymi subjektmi má tesný.

Na vzostupe je pritom krajná pravica. Z oficiálnych výsledkov volieb do Európskeho parlamentu vyplýva, že Občianska koalícia získala 37,1 percenta hlasov.

Opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) Jarosława Kaczyńského, ktorá bola pri moci v rokoch 2015 - 2023, si vyslúžila podporu 36,2 percenta voličov, čo poukazuje na to, že jej konzervatívne názory majú v Poľsku stále značný počet podporovateľov. Jej dvaja kandidáti, niekdajší minister vnútra Mariusz Kamiński a jeho bývalý námestník Maciej Wąsik, vyhrali kreslá v europarlamente napriek tomu, že ich predtým usvedčili zo zneužitia moci.

Krajne pravicová strana Konfederácia mala zase svoj najlepší výsledok, keď získala 12,1 percenta hlasov a skončila na treťom mieste. Jeden z jej kandidátov, ktorý získali kreslo, je Grzegorz Braun - kontroverzný politik, ktorý vlani v decembri v poľskom parlamente uhasil plameň na sviecach na menore zapálených pri príležitosti židovského sviatku chanuka.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu 2024>>> Online (minúta po minúte): Eurovoľby 2024 na Slovensku


Viac k témam: poľský premiér, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk - Tuskova strana získala vo voľbách do Európskeho parlamentu najviac hlasov, náskok je však tesný © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.