Sobota, 30. máj 2020
Zamračené  11,8 °C
Mimoriadne správy

Tusk odporúča začať rozhovory o členstve Severného Macedónska a Albánska v Európskej únii

 Webnoviny  12. jún 2019  68
Tusk odporúča začať rozhovory o členstve Severného Macedónska a Albánska v Európskej únii

BRUSEL 12. júna (WebNoviny.sk) - Predseda Európskej rady Donald Tusk odporúča začať prístupové rozhovory o členstve Severného Macedónska a Albánska v Európskej únii (EÚ). Nie všetky členské štáty únie však podľa neho s jeho hodnotením súhlasia.

Verí v začlenenie krajín do EÚ


Po stredajšom stretnutí so severomacedónskym prezidentom Stevom Pendarovskim Tusk uviedol, že táto malá balkánska krajina "urobila všetko, čo sa od nej očakávalo".

Tusk verí, že Severné Macedónsko a Albánsko sa napokon pričlenia k únii, pričom poznamenal, že "dnes nie je otázkou či, ale kedy".

Potrebujú súhlas všetkých krajín


Koncom mája vyzvala členské štáty EÚ, aby otvorili prístupové rozhovory s Albánskom a Severným Macedónskom aj Európska komisia. Balkánske krajiny podľa nej už uskutočnili potrebné reformy.

Európski lídri sa budú touto otázkou zaoberať na summite v Bruseli, ktorý sa koná 20. a 21. júna. Na začatie prístupových rozhovorov je potrebný súhlas všetkých krajín EÚ.

Viac k témam: Albánsko, Európska rada, Európska únia, Macedónsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Tusk odporúča začať rozhovory o členstve Severného Macedónska a Albánska v Európskej únii © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.