Streda, 1. február 2023
Mimoriadne správy

Turecko nepodporí Švédsku vstup do NATO, kým nechá voľne „pobehovať“ teroristické skupiny

 Webnoviny  23. január 2023  60
Turecko nepodporí Švédsku vstup do NATO, kým nechá voľne „pobehovať“ teroristické skupiny

23.1.2023 (Webnoviny.sk) - Švédsko by nemalo očakávať podporu Turecka pre jeho členstvo v NATO, vyhlásil turecký prezident v reakcii na víkendové protesty v Štokholme.

Teroristická organizácia


Dánsky protiislamský aktivtista Rasmus Paludan v sobotu pred tureckým veľvyslanectvom v Štokholme spálil Korán a v meste sa tiež konali prokurdské demonštrácie, kde účastníci mávali vlajkami rôznych kurdských skupín vrátane Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko, Európska únia a USA považujú za teroristickú organizáciu.

Recep Tayyip Erdogan skritizoval Paludanovu demonštráciu ako urážku všetkých a obzvlášť moslimov. V tejto súvislosti zároveň skritizoval švédske úrady, že umožnili, aby sa uskutočnila pred tureckou ambasádou.

Dôkaz rešpektu


„Takže necháte teroristické organizácie voľne behať a potom očakávate našu podporu pri vstupe do NATO. To sa nestane,“ vyhlásil Erdogan odkazujúc na snahu Švédska a Fínska o členstvo vo vojenskej aliancii. Ak Švédsko nepreukáže rešpekt k Turecku alebo moslimom, potom „neuvidia od nás žiadnu podporu v otázke NATO“.

Ankara dosiaľ neratifikovala členstvo Švédska a Fínska v NATO, pretože čaká kým severské krajiny splnia jej bezpečnostné požiadavky.

Viac k témam: členstvo v NATO, Turecký prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Turecko nepodporí Švédsku vstup do NATO, kým nechá voľne „pobehovať“ teroristické skupiny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.