Piatok, 10. júl 2020
Jasno  17 °C
Mimoriadne správy

Trumpov bývalý poradca je pripravený v procese impeachmentu vypovedať pred Senátom

 Webnoviny   7. január 2020  36
Trumpov bývalý poradca je pripravený v procese impeachmentu vypovedať pred Senátom

7.1.2020 (Webnoviny.sk) - Bývalý poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton je pripravený v prípade predvolania vypovedať pred Senátom v procese impeachmentu proti Donaldovi Trumpovi. “Pokiaľ ma Senát predvolá, som pripravený vypovedať," uviedol Bolton v prekvapivom stanovisku, ktoré posilňuje snahy demokratov o získanie nových svedkov.

Môže svedčiť proti prezidentovi


Pokiaľ by sa Bolton skutočne postavil pred Senát, mohol by poskytnúť svedectvá proti prezidentovi z prvej ruky. Ako vplyvný prezidentov poradca bol totiž prítomný pri kľúčových momentoch, ktoré sú predmetom ústavnej žaloby, okrem iných aj pri stretnutiach s ukrajinskými predstaviteľmi.

Jeho ochota vypovedať by mohla skomplikovať stratégiu lídra republikánov v Senáte Mitcha McConnella, ktorý sa stavia negatívne voči predvolávaniu nových svedkov.

Ústavná žaloba na Trumpa


Snemovňa reprezentantov kontrolovaná demokratmi rozhodla o podaní ústavnej žaloby na Trumpa v decembri. Konečné slovo v procese impeachmentu však bude mať až Senát, kde majú väčšinu Trumpovi republikáni.

Žaloba súvisí s jeho vydieraním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za účelom získania vlastného politického prospechu. Svojho poradcu Boltona prezident odvolal v septembri po 16 mesiacoch vo funkcii.

Viac k témam: americký prezident, impeachment
Zdroj: Webnoviny.sk - Trumpov bývalý poradca je pripravený v procese impeachmentu vypovedať pred Senátom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.