- Streľba na Bondi Beach zasiahla aj exprezidentku Čaputovú, obeťou útoku v Sydney bola jej blízka priateľka
- Zelenskyj dúfa v podporu Američanov, podľa neho je najspravodlivejšou možnosťou „ostať tam, kde sme“
- Maďarsko sa nezrútilo po roku 1989. Ono už desaťročia stálo na umelých nohách, tvrdí psychiater Hunčík
- Rusko musí byť pod tlakom USA, aby pristúpil na kompromis, tvrdí Zelenskyj
- Španielska polícia rozbila gang pašujúci hašiš vrtuľníkmi z Maroka
Trumpa by mali pre utajené dokumenty uznať vinným z pohŕdania súdom, žiada ministerstvo spravodlivosti
9.12.2022 (Webnoviny.sk) -
Americké ministerstvo spravodlivosti žiada federálnu sudkyňu, aby začala konanie voči bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi pre pohŕdanie súdom v súvislosti s predvolaním o odovzdaní klasifikovaných dokumentov. Informuje o tom televízia CNN s odvolaním sa na dva zdroje oboznámené so situáciou.
Prehliadky neboli dostatočné
Ministerstvo sa obránilo na sudkyňu Beryl Howell na okresnom súde Federálneho dištriktu Kolumbia po tom, čo Trumpov právny tím oznámil, že v novembri vykonal prehliadky na štyroch miestach a našiel dva dokumenty označené ako klasifikované.
Tieto dokumenty právnici odovzdali Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI) a oznámili na federálnom súde vo Washingtone, že sa domnievajú, že Trump teraz splnil 6 mesiacov staré predvolanie. S tým však ministerstvo nesúhlasí a prehliadky podľa neho nie sú dostatočné.
Konfiškácia dokumentov v Mar-a-Lago
V januári a júni Trumpov tím odovzdal krabice a obálku s federálnymi dokumentmi, pričom niektoré boli označené ako klasifikované. Federálne úrady sa usilovali o ich návrat niekoľko mesiacov, v máji ministerstvo spravodlivosti vydalo predvolanie žiadajúce dokumenty.
Potom ešte vyšetrovatelia prehľadali Trumpovo floridské sídlo Mar-a-Lago a skonfiškovali ďalších 33 krabíc s viac ako 100 utajenými dokumentmi. Vyšetrovatelia pritom ešte stále trvajú na tom, že niektoré citlivé vládne dokumenty, ktoré mal Trump po odchode z prezidentského úradu vrátiť, chýbajú.
Na piatok je stanovené pojednávanie, na ktorom Howell posúdi, či bude riešiť pohŕdanie súdom zo strany Trumpa a jeho úradu po odchode z Bieleho domu. Ak by ho uznali z pohŕdania súdom, mohol by čeliť pokutám.
Viac k témam: Rezort Mar-a-Lago, utajované dokumenty, Vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Trumpa by mali pre utajené dokumenty uznať vinným z pohŕdania súdom, žiada ministerstvo spravodlivosti © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Predchádzajúci článok
Rusko sa na Ukrajine vracia k útokom dronmi, dostalo novú zásielku Šáhidov
Premiér Fico vníma verejnú mienku aj slabiny vlády, predčasné voľby však nepripúšťa
Dunajská Streda môže byť nečakaným jesenným majstrom, potrebuje nedeľnú „pomoc“ konkurentov – VIDEO, FOTO
Komisár pre deti Mikloško kritizuje správanie poslancov v parlamente, podľa neho normalizujú násilie