Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Trump žiada od Soulu vyššie platby za ochranu pred Severnou Kóreou, jeho požiadavky vyvolali obavy
7.8.2019 (Webnoviny.sk) - Južná Kórea podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa už dávnejšie súhlasila, že bude platiť Spojeným štátom za ochranu pred Severnou Kóreou "podstatne viac" finančných prostriedkov. Teraz sa podľa Trumpa začali rozhovory o ďalšom navýšení platieb.
Trump vo svojom stredajšom tweete uviedol, že Spojené štáty boli po desaťročia "veľmi slabo platené", avšak posledný rok zaplatila podľa neho Južná Kórea 900 miliónov amerických dolárov (v prepočte približne 805 miliónov eur).
Rozmiestnenie amerických vojakov
Južná Kórea podpísala v marci so Spojenými štátmi dohodu o zvýšení platieb zo strany Soulu za rozmiestnenie amerických jednotiek na svojom území z 850 miliónov dolárov (v prepočte približne 759 miliónov eur) v roku 2018 na 924 miliónov (v prepočte približne 825 miliónov eur) v roku 2019.
Biely dom na otázku v súvislosti s nezrovnalosťou medzi Trumpovým tweetom a uvedenými číslami reagoval, že situáciu preverí.
V Južnej Kórei vyvolal obavy
Trumpove finančné požiadavky vyvolali v Južnej Kórei obavy, že by Washington mohol stiahnuť časť z 28 500 amerických vojakov v krajine. Juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí v stredu uviedlo, že rozhovory o zdielaní nákladov sa ešte oficiálne nezačali.
Americkí a juhokórejskí predstavitelia však podľa ministerstva počas minulomesačnej návštevy Trumpovho poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona v Soule súhlasili, že nadchádzajúce rokovania sa budú viesť "rozumným a spravodlivým spôsobom".
Viac k témam: americkí vojaci, Južná Kórea, rokovania, Severná Kórea
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump žiada od Soulu vyššie platby za ochranu pred Severnou Kóreou, jeho požiadavky vyvolali obavy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Slovenská pošta pozastavila zásielky do viacerých krajín sveta, reaguje tak na bezpečnostnú situáciu
Každý piaty tínedžer na Slovensku trpí obezitou. Kaufland verí, že prevencia je kľúčová