Pondelok, 25. január 2021
Oblačno  -1,6 °C
Mimoriadne správy

Trump vidí budúcnosť USA víťazne a Bidena nazval ničiteľom. V prejave odzneli viaceré dezinformácie

 Webnoviny  28. august 2020  112
Trump vidí budúcnosť USA víťazne a Bidena nazval ničiteľom. V prejave odzneli viaceré dezinformácie

28.8.2020 (Webnoviny.sk) - Donald Trump vo štvrtok oficiálne prijal nomináciu Republikánskej strany za prezidenta Spojených štátov. Vo svojom príhovore, ktorý predniesol počas posledného dňa republikánskeho zjazdu netradične a kontroverzne spred Bieleho domu, požiadal voličov, aby mu dali ďalšie štyri roky vo funkcii, zaviazal sa potlačiť občianske nepokoje vyvolané úmrtiami Afroameričanov v rukách polície a zahnať pandémiu koronavírusu, ktorá tvrdo zasiahla americké hospodárstvo.

Boj proti COVID-19 pred davom bez rúšok


Napriek tomu, že si vírus denne vyžiada stovky amerických životov, sa Trump vzoprel pokynom svojej administratívy a viac ako hodinu sa prihováral davu, ktorý bol zväčša bez rúšok a nedodržiaval sociálne odstupy.

Trump vo svojom prejave predstavil víťaznú a optimistickú víziu budúcnosti Ameriky, hoci, ako pripomína agentúra AP, krajina čelí rasovým nepokojom, ekonomickému kolapsu a národnej zdravotnej núdzi.

Takúto budúcnosť však podľa súčasného prezidenta možno dosiahnuť, len ak porazí svojho demokratického konkurenta Joea Bidena, ktorý má vo väčšine celonárodných prieskumov verejnej mienky, aj z hľadiska kľúčových štátov, náskok. Biden je podľa Trumpa "ničiteľ americkej veľkosti" či "trójsky kôň socializmu", ktorý v prípade víťazstva zničí americký sen.

"Joe Biden strávil celú svoju kariéru outsourcingom snov amerických pracovníkov, offshoringom ich pracovných miest, otváraním hraníc a posielaním svojich synov a dcér do boja v nekonečných zahraničných vojnách," vyhlásil okrem iného Trump na margo dlhoročnej politickej kariéry niekdajšieho viceprezidenta.

Odkázal na protesty proti rasizmu


Trump počas prejavu vyslovil Bidenovo meno viac ako 40-krát, upozorňuje spravodajský portál BBC s tým, že demokratický kandidát na prezidenta, naopak, počas svojho prejavu pri rovnakej príležitosti minulý týždeň Trumpa nemenoval vôbec, hoci ho nepriamo kritizoval.

Americký prezident tiež obvinil Demokratickú stranu z toho, že rúca Spojené štáty. "Zo spiatočníckeho pohľadu ľavice nevidia Ameriku ako najslobodnejší, najspravodlivejší a najvýnimočnejší národ na zemi. Namiesto toho vidia zlý národ, ktorý musí byť potrestaný za svoje hriechy," vyhlásil.

"Váš hlas rozhodne, či ochránime Američanov, ktorí dodržiavajú zákony, alebo či dáme voľnú ruku násilným anarchistom, agitátorom a zločincom, ktorí sa vyhrážajú našim občanom," povedal okrem iného Trump odkazujúc na miestami násilné protesty proti rasovej nespravodlivosti, zatiaľ čo pred Bielym domom stáli stovky demonštrantov z hnutia Black Lives Matter.

Nepravdy, polopravdy a dezinformácie


Trumpov prejav, po ktorom nasledoval masívny ohňostroj, podľa médií obsahoval niekoľko neprávd, poloprávd a dezinformácií. Šéf Bieleho domu napríklad vyhlásil, že Spojené štáty majú najnižšiu mieru úmrtnosti v dôsledku ochorenia COVID-19 spomedzi všetkých významných krajín na svete, čo však nie je pravda, keďže na zozname 20 najviac zasiahnutých krajín sveta, na ktorom je napríklad aj Rusko, Juhoafrická republika či Saudská Arábia, sa nachádza zhruba v strede s mierou 3,1 úmrtia na každých 100 potvrdených prípadov.

Počas večera rečnili napríklad aj Trumpova dcéra Ivanka, poradca Bieleho domu Ja'Ron Smith, Trumpov právnik Rudy Giuliani alebo rodičia Američanky Kayly Mueller, ktorú v Sýrii zajali a zabili členovia Islamského štátu.

Koniec zjazdu Republikánskej strany otvára desaťtýždňový boj pred prezidentskými voľbami, ktoré sú naplánované na 3. novembra. Predpokladá sa, že nadchádzajúca kampaň bude jednou z najškaredších v živej pamäti, píše BBC.

Viac k témam: americký prezident, prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump vidí budúcnosť USA víťazne a Bidena nazval ničiteľom. V prejave odzneli viaceré dezinformácie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.