Streda, 6. december 2023
Mimoriadne správy

Trump poprel vinu v prípade obvinení zo zasahovania do volieb v Georgii

 Webnoviny  31. august 2023  239  
Trump poprel vinu v prípade obvinení zo zasahovania do volieb v Georgii

31.8.2023 (SITA.sk) - Bývalý americký prezident Donald Trump vo štvrtok poprel vinu v prípade obvinení z plánovania nezákonného zvrátenia jeho volebnej prehry v štáte Georgia v roku 2020 a oznámil, že sa nezúčastní na budúcotýždňovom pojednávaní o obžalobe.

Trump vyhlásil nevinu


Trumpovo rozhodnutie sa odvracia dramatických predvolaní vo veci obžaloby, ktoré sprevádzali tri ďalšie prípady, ktorým čelí.

Bývalý prezident bol vtedy nútený za prísnych bezpečnostných opatrení vstúpiť do súdnej siene a pred davmi divákov vyhlásil „nevinu“.

Trumpa obvinili spolu s ďalšími 18 ľuďmi začiatkom tohto mesiaca. Exprezident 24. augusta podstúpil formálne zatknutie vo väznici v okrese Fulton v Georgii, kde ho následne prepustili na kauciu.

Federálne obvinenia


Bývalý prezident čelí aj federálnym obvineniam v súvislosti s ovplyvňovaním volieb v roku 2020 a zhromažďovaním tajných dokumentov, ako aj obvineniam v New Yorku v súvislosti s platbami za mlčanie.

Trump opakovane odmieta akékoľvek pochybenie a obvinenia označuje za politicky motivované. Často sa tiež odvoláva na to, že je jediným bývalým prezidentom, ktorý čelí obvineniam z trestných činov.

Na týchto témach stavia svoju kampaň a zhromažďuje finančné prostriedky, pričom sa vykresľuje ako obeť demokratických prokurátorov.

V súčasnosti vedie v republikánskom súboji o post straníckeho kandidáta do Bieleho domu, ktorý v prezidentských voľbách v roku 2024 vyzve demokratického kandidáta, pravdepodobne súčasného prezidenta Joea Bidena.

Viac k témam: americké prezidentské voľby, bývalý americký prezident, Obvinenie Donalda Trumpa
Zdroj: SITA.sk - Trump poprel vinu v prípade obvinení zo zasahovania do volieb v Georgii © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.