Pondelok, 30. november 2020
Polojasno  -2,4 °C
Mimoriadne správy

Trump oznámil ukončenie spolupráce s WHO a opatrenia proti Číne v súvislosti s Hongkongom

 Webnoviny  30. máj 2020  120
Trump oznámil ukončenie spolupráce s WHO a opatrenia proti Číne v súvislosti s Hongkongom

30.5.2020 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump oznámil, že ukončuje spoluprácu krajiny so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ktorú obviňuje, že v súvislosti s pandémiou koronavírusu nepodnikla kroky voči Číne.

"Čína má absolútnu kontrolu nad Svetovou zdravotníckou organizáciou," skonštatoval Trump a zároveň oznámil opatrenia zamerané na potrestanie Pekingu v súvislosti s novým bezpečnostným zákonom pre Hongkong.

Zrušia výnimky a uvalia sankcie


USA podľa neho začnú rušiť výnimky pre Hongkong a uvalia tiež sankcie na čínskych a hongkonských predstaviteľov, ktorí sa podľa Washingtonu podieľajú na erózii autonómie teritória.

Formu týchto sankcií však nešpecifikoval. Zakážu tiež vstup do krajiny čínskym občanom, ktorých považujú za "potenciálne bezpečnostné riziko".

V Spojených štátoch má nový koronavírus už vyše 102-tisíc obetí a celosvetovo im tak patrí nelichotivá prvá priečka. Trump, ktorý vedie kampaň za svoje znovuzvolenie za prezidenta, čelí kritike za nedostatočné zvládanie pandémie a snaží sa obrátiť pozornosť na Čínu.

Čína viní amerických politikov


Čína, naopak, pripisuje zodpovednosť za rozšírenie vírusu na americkej pôde tamojším "politikom, ktorí klamú" a hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien sa pred časom vyjadril, že Trump sa pokúša oklamať verejnosť a hodiť vinu za vlastnú neschopnosť na Čínu.

Spojené štáty, ktoré v roku 2019 poskytli WHO vyše 400 miliónov dolárov (v prepočte zhruba 360 miliónov eur), a sú jej najväčším prispievateľom, podľa prezidenta svoje prostriedky presmerujú inam.

Členské štáty WHO sa medzičasom dohodli na nezávislom vyšetrení reakcie na pandémiu.

Viac k témam: medzinárodné vzťahy, sankcie
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump oznámil ukončenie spolupráce s WHO a opatrenia proti Číne v súvislosti s Hongkongom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.