Utorok, 7. júl 2020
Slnečno  12 °C
Mimoriadne správy

Trump navrhol Putinovi účasť na summite G7, kanadský premiér to však zamietol

 Webnoviny   2. jún 2020  44
Trump navrhol Putinovi účasť na summite G7, kanadský premiér to však zamietol

2.6.2020 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump zatelefonoval ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, aby mu navrhol zvolanie medzinárodného summitu, ktorý by zahŕňal aj Rusko. Informoval o tom Kremeľ.

Súčasný formát G7 je zastaraný


Trump už v sobotu povedal, že plánuje až do jesene odložiť stretnutie lídrov skupiny najvyspelejších štátov G7, ktoré bolo naplánované na jún a chce naň pozvať tiež zástupcov Ruska, Austrálie, Južnej Kórey a Indie.

Podľa šéfa Bieleho domu je totiž súčasný formát skupiny "zastaraný" a nereprezentuje dostatočne "dianie vo svete".

Rusko z G8 vylúčili


Skupinu štátov G7 tvorí okrem USA aj Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko a Veľká Británia.

Rusko patrilo medzi najvyspelejšie ekonomiky sveta G8 od roku 1997, v roku 2014 ho však po invázii na Ukrajinu a anexii Krymu zo skupiny vylúčili.

Kremeľ v pondelok oznámil, že Trump Putinovi predostrel myšlienku nového summitu, neposkytol však žiadne detaily k rozhovoru, ani či ruský prezident pozvanie prijal. Telefonát potvrdil aj Biely dom.

Kanadský premiér s účasťou Ruska nesúhlasí


Kanadský premiér Justin Trudeau však v očividnom nesúhlase s Trumpom uviedol, že Rusko nebude súčasťou nadchádzajúceho summitu G7.

Dôvodom je podľa jeho slov “pokračujúce nerešpektovanie medzinárodných pravidiel a noriem" zo strany Moskvy.

Viac k témam: štáty G7, stretnutie prezidentov, summit G7
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump navrhol Putinovi účasť na summite G7, kanadský premiér to však zamietol © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.