Sobota, 10. december 2022
Polojasno  1,5 °C
Mimoriadne správy

Trump mal naliehať na ministerstvo spravodlivosti, aby vlaňajšie voľby vyhlásilo za skorumpované

 Webnoviny  31. júl 2021  129
Trump mal naliehať na ministerstvo spravodlivosti, aby vlaňajšie voľby vyhlásilo za skorumpované

31.7.2021 (Webnoviny.sk) - Bývalý americký prezident Donald Trump údajne naliehal na ministerstvo spravodlivosti, aby minuloročné voľby vyhlásilo za „skorumpované“ a tým mu umožnilo napadnúť ich výsledok v Kongrese.

Vyplýva to zo záznamu z konverzácie, ktorý zverejnila v piatok dolná komora Kongresu, Snemovňa reprezentantov.

Tajomník poskytol svoje poznámky


„Povedzte jednoducho, že voľby boli skorumpované a zvyšok nechajte na mňa a republikánskych poslancov,“ povedal údajne Trump 27. decembra v telefonickom rozhovore so svojim poradcom Jeffreym Rosenom, ktorý bol v tom čase úradujúcim generálnym prokurátorom.

Účastníkom konverzácie bol aj vtedajší Rosenov tajomník Richard Donoghue, ktorý Snemovni poskytol svoje rukou písané poznámky.

Rosen mal exprezidentovi povedať, že v možnostiach ministerstva nie je zmeniť výsledky volieb.

Šiesti ľudia pôjdu pred výbor


Ministerstvo spravodlivosti tento týždeň povolilo šiestim svedkom, medzi nimi aj Rosenovi a Donoghuemu, dostaviť sa pred vyšetrovací výbor Snemovne reprezentantov a odpovedať na všetky otázky.

Po voľbách z 3. novembra 2020 Trump opakovane hovoril o rozsiahlych volebných podvodoch. Žaloby týkajúce sa údajných nezrovnalostí však zamietli desiatky súdov po celej krajine.

Viac k témam: prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump mal naliehať na ministerstvo spravodlivosti, aby vlaňajšie voľby vyhlásilo za skorumpované © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.