Streda, 1. február 2023
Slabý dážď  1,3 °C
Mimoriadne správy

Trump je obvinený zo sprisahania, podľa výboru vyšetrujúceho útok na Kapitol chcel zvrátiť výsledky volieb

 Webnoviny  23. december 2022  48
Trump je obvinený zo sprisahania, podľa výboru vyšetrujúceho útok na Kapitol chcel zvrátiť výsledky volieb

23.12.2022 (Webnoviny.sk) - Výbor Snemovne reprezentantov pre vyšetrovanie útoku na Kapitol z vlaňajšieho januára obvinil Donalda Trumpa zo sprisahania s cieľom zvrátiť výsledky volieb z roku 2020.

Výbor, ktorý v pondelok odporučil obžalovať bývalého prezidenta zo štyroch zločinov, vo štvrtok zverejnil záverečnú, 845-stranovú správu o útoku. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Kto je na vine útoku?


V správe výbor kladie vinu za útok Trumpových priaznivcov zo 6. januára 2021 priamo na bývalého prezidenta a zároveň odporúča, aby dostal zákaz pôsobiť vo verejnej funkcii.

Trump s výborom nespolupracoval a jeho záverečnú správu po jej zverejnení označil za „hon na čarodejnice“.

Správa je výsledkom 18-mesačného vyšetrovania, počas ktorého vypočuli viac ako tisíc svedkov a uskutočnilo sa aj 10 verejných vypočúvaní. Medzi svedkami boli predstavitelia Trumpovej administratívy a personál, členovia Trumpovej rodiny, policajti z Kapitolu, vzbúrenci aj členovia milícií a ďalší.

Výbor zložený zo siedmich demokratov a dvoch republikánov v pondelok odporúčal, aby ministerstvo spravodlivosti vyšetrovalo Trumpa, ktorý rozbieha ďalšiu prezidentskú kampaň, pre napomáhanie vzbure a ďalšie tri federálne zločiny.

Falošné víťazstvo


Demokratický predseda výboru Bennie Thompson v predhovore k správe zloženej z ôsmich kapitol konštatuje, že kedysi bolo „nepredstaviteľné“, že by prezident Spojených štátov podnecoval dav k pochodu na Kapitol.

Trump podľa komisie pokračoval v šírení nepravdivých tvrdení o voľbách napriek tomu, že ho poradcovia upozornili na ich nepravdivosť. Trumpovo rozhodnutie falošne vyhlásiť víťazstvo počas volebnej noci pritom bolo vopred premyslené a jediný, kto ho v tom podporil, bol jeho právnik Rudy Giuliani.

Bývalý prezident začal následne šíriť tvrdenia o rozsiahlom volebnom podvode. Práve tieto opakované klamstvá spolu s tweetom z 19. decembra 2020, v ktorom vtedajší prezident avizoval veľký protest vo Washingtone 6. januára, označil výbor za spúšťač protestov a konštatoval, že útok vyprovokoval samotný Trump. Následne, keď sa už útok rozbehol, nereagoval na varovania a nekonal.

Volebná kampaň


Pokúsil sa tiež prinútiť viceprezidenta Mikea Pencea, aby zasiahol v jeho prospech a zvrátil výsledky volieb.

Výsledkom vyšetrovania je podľa BBC 11 odporúčaní, pričom v jednom z nich citujú ústavu, kde sa uvádza, že jednotlivec, ktorý zložil prísahu, že bude podporovať Ústavu Spojených štátov, ale „podieľal sa na vzbure“ alebo „podporoval nepriateľov Ústavy“ môže byť diskvalifikovaný z úradu.

Trumpovi priaznivci 6. januára 2021 vtrhli do washingtonského Kapitolu, keď sa Kongres chystal potvrdiť volebné víťazstvo Joea Bidena. Bývalý prezident pritom odmietal prijať volebnú prehru a bez dôkazov opakovane tvrdil, že je obeťou rozsiahleho volebného podvodu.

Najmenej päť ľudí počas útoku a po ňom zomrelo. Ministerstvo spravodlivosti v súvislosti s ním obvinilo viac ako 900 ľudí, pričom niektorí dostali dlhé tresty odňatia slobody.

Viac k témam: Podvod, Snemovňa reprezentantov USA, sprisahanie, útok na Kapitol, Volebná kampaň
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump je obvinený zo sprisahania, podľa výboru vyšetrujúceho útok na Kapitol chcel zvrátiť výsledky volieb © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.