Nedeľa, 25. september 2022
Oblačno  11,6 °C
Mimoriadne správy

Trump chce späť svoj účet na Twitteri, so zvláštnou požiadavkou sa obrátil na súd

 Webnoviny   3. október 2021  148
Trump chce späť svoj účet na Twitteri, so zvláštnou požiadavkou sa obrátil na súd

3.10.2021 (Webnoviny.sk) - Bývalý prezident Donald Trump požiadal federálny súd na Floride, aby prinútil spoločnosť Twitter obnoviť jeho účet na rovnomennej sociálnej sieti. Twitter mu konto zablokoval v januári po smrteľných nepokojoch jeho podporovateľov v Kapitole Spojených štátov.

Twitter vraj porušuje exprezidentove práva


Trumpovi právnici v piatok podali na okresnom súde v Miami návrh na vydanie predbežného súdneho príkazu voči Twitteru a jeho výkonnému riaditeľovi Jackovi Dorseyovi. Argumentujú, že Twitter cenzuruje Trumpa, čím porušuje jeho práva vyplývajúce z prvého dodatku ústavy. Ten sa okrem iného týka slobody prejavu.

Twitter v sobotu Trumpove právne kroky odmietol komentovať, informuje agentúra AP.

Zablokovali mu aj ďalšie účty


Trvalé zablokovanie Trumpa na Twitteri spoločnosť svojho času odôvodnila obavami z toho, že by mohol podnietiť ďalšie násilie. Pred zákazom mal Trump na sociálnej a mikroblogovacej sieti zhruba 89 miliónov sledovateľov.

Po nepokojoch v Kapitole Trumpove kontá zablokovali aj služba YouTube spoločnosti Google, ktorá tak spravila na neurčito, a sociálna sieť Facebook. Jej zákaz bude trvať do 7. januára 2023, potom firma posúdi, či konto obnoví.

Trump v júli podal na súde na Floride žaloby na spomenuté tri technologické spoločnosti a ich výkonných riaditeľov za to, že jeho a ďalších konzervatívcov neoprávnene cenzurujú. Zmienený návrh na predbežný súdny príkaz podali Trumpovi právnici ako súčasť jeho žaloby voči Twitteru.

Viac k témam: Násilnosti v Kapitole, Sociálne siete
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump chce späť svoj účet na Twitteri, so zvláštnou požiadavkou sa obrátil na súd © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.