Piatok, 5. jún 2020
Oblačno  11,1 °C
Mimoriadne správy

Trinásť krajín z celého sveta deklarovalo vôľu spolupracovať v boji proti koronavírusu

 Webnoviny  18. apríl 2020  57
Trinásť krajín z celého sveta deklarovalo vôľu spolupracovať v boji proti koronavírusu

18.4.2020 (Webnoviny.sk) - Trinásť svetových krajín vrátane mocností ako Veľká Británia či Nemecko cez víkend deklarovalo odhodlanie spolupracovať v boji proti koronavírusu, vymieňať si o ňom informácie a zachovať medzinárodné spojenie medzi sebou vo všetkých možných oblastiach vrátane zdravotníctva, dopravy či obchodu.

Viac o téme: Koronavírus


V čase, keď sú vďaka koronavírusu na vzostupe skôr odstredivé tendencie medzi jednotlivými krajinami a väčšina štátov sa uzatvára do seba a zatvára hranice, ide o jeden z prvých signálov zo strany významných krajín, že nechcú úplne zanevrieť na medzinárodnú spoluprácu.

V spoločnom vyhlásení sa týchto trinásť krajín zaväzuje k "spoločnej koordinácii v oblasti verejného zdravia, cestovania, obchodu a hospodárskych a finančných opatrení", k čomu ich vedie záujem "minimalizovať škody a vyjsť (z boja s koronavírusom - pozn. SITA) silnejší".

Špeciálne sa v dokumente vyzdvihuje "dôležitosť a zásadná rola vedeckej komunity pri poskytovaní poradenstva vládam", pričom signatárske krajiny vyjadrujú vôľu navzájom medzi sebou zdieľať najnovšie vedecké poznatky.

Okrem Británie a Nemecka sa pod dokument podpísali aj Kanada, Taliansko, Francúzsko, Brazília, Mexiko, Peru, Južná Kórea, Indonézia, Maroko, Turecko a Singapur.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky kanadskej vlády.

Viac k témam: Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Trinásť krajín z celého sveta deklarovalo vôľu spolupracovať v boji proti koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.