Streda, 20. október 2021
Jasno  12,7 °C
Mimoriadne správy

Tisícky Srbov vyšli do ulíc Belehradu, aby upozornili na problémy so životným prostredím v ich krajine

 Webnoviny  11. apríl 2021  88
Tisícky Srbov vyšli do ulíc Belehradu, aby upozornili na problémy so životným prostredím v ich krajine

11.4.2021 (Webnoviny.sk) - Tisíce Srbov v sobotu demonštrovalo v hlavnom meste za lepšiu ochranu životného prostredia. Pred budovou parlamentu v Belehrade sa stretli tisíce nespokojných občanov, pričom nie všetci z nich mali na tvári rúško. Kritici hlásia, že štát devastuje ich krajinu.

Upozornili na viacero problémov


Upozorňujú pritom na rekordnú úroveň znečistenia ovzdušia a viacero environmentálnych problémov, ako napríklad zlé narábanie s odpadom.

Rieky sú znečistené toxickým odpadom z tovární a mnohé mestá, vrátane Belehradu nemajú dostatočný kanalizačný systém.

Protestujúci si priniesli transparenty s nápismi ako "obmedzujte korupciu a zločin, nie lesy", "voda je život" alebo "zasaďte strom". Narážali tým na výrub lesov a premenu zelených miest na betónové plochy.

Pripojili sa aj aktivisti z Bosny


Niekoľko hodín pred stretnutím ministerstvo životného prostredia vyhlásilo, že už hľadá dlhodobé riešenia problémov, ktoré sa týkajú aj znečistenia ovzdušia.

K protestujúcim sa pripojili aj aktivisti z Bosny, ktorí uviedli, že všetci v regióne zdieľajú rovnaké obavy.

Veľká časť znečistenia pochádza zo starých uhoľných elektrární. Aktivisti však obviňujú srbské úrady z toho, že zatvárajú oči pred znečistením spôsobeným projektami financovanými zo zahraničia.

Viac k témam: demonštrácia, protest, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk - Tisícky Srbov vyšli do ulíc Belehradu, aby upozornili na problémy so životným prostredím v ich krajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.