Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  27,9 °C
Mimoriadne správy

Tisícky propalestínskych demonštrantov protestovali proti účasti Izraela v Eurovízii, pokračovať plánujú aj počas finále súťaže

 Webnoviny   9. máj 2024  97  
Tisícky propalestínskych demonštrantov protestovali proti účasti Izraela v Eurovízii, pokračovať plánujú aj počas finále súťaže

9.5.2024 (SITA.sk) - Tisícky propalestínskych demonštrantov vo štvrtok protestovali vo švédskom Malmö na protest proti účasti izraelskej speváčky v pesničkovej súťaži Eurovízia, ktorá sa tento rok koná práve v tomto meste.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Protestujúci mávali palestínskymi vlajkami, odpaľovali dymovnice, skandovali propalestínske heslá, kritizovali Izrael a vyzývali na prímerie v Pásme Gazy. Pokojné podujatie sa uskutočnilo za veľkej policajnej prítomnosti, pričom ho sledovali aj policajti zo striech a nasadili aj vrtuľník.

Snaha udržať súťaž apolitickú


Vojna Izraela s militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy, kde v dôsledku nej zomrelo takmer 35-tisíc Palestínčanov, výrazne poznačila tohtoročnú Eurovíziu. Jej organizátori, ktorí sa snažia súťaž udržať apolitickú, odmietli výzvy na zákaz účasti Izraela pre jeho konanie v palestínskej enkláve.

Vyzvali však Izrael, aby zmenil text jeho pesničky, pôvodne zvanej „October Rain“ (októbrový dážď, pozn. red.), čo bol jasný odkaz na útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra, ktorý si vyžiadal 1 200 mŕtvych Izraelčanov a vyvolal spomenutú vojnu.

Skladba sa po novom volá Hurricane a speváčka Eden Golan s ňou vo štvrtok vystúpi počas druhého semifinále súťaže. Niektorí diváci ju pritom už počas stredajšej kostýmovej skúšky vypískali.

Plánovaný pochod počas finále


Kritici rozhodnutia nechať Izrael súťažiť poukazujú na to, že Rusko v roku 2022 po spustení invázie na Ukrajinu zo súťaže vylúčili a to isté sa stalo Bielorusku rok predtým pre záťah jeho vlády na disent.

Malmö teraz počas týždňa Eurovízie zažíva výrazný kontrast. Na jednej strane sú hudobní fanúšikovia vo farebných odevoch a s vlajkami ich štátov, na druhej sú podporovatelia Palestínčanov, pričom aj z niektorých okien a balkónov visia palestínske vlajky.

Propalestínske skupiny plánujú protestný pochod aj v sobotu, keď sa uskutoční finále Eurovízie. Izraelská vláda varovala svojich občanov so „skutočnou obavou“, že Izraelčania môžu byť v Malmö počas súťaže terčom útoku.

Viac k témam: Eurovízia, Izraelsko-palestínsky konflikt, Protesty
Zdroj: SITA.sk - Tisícky propalestínskych demonštrantov protestovali proti účasti Izraela v Eurovízii, pokračovať plánujú aj počas finále súťaže © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.