Štvrtok, 28. október 2021
Slnečno  3,8 °C
Mimoriadne správy

Tisíce ľudí v Budapešti protestovali proti plánom Orbána, nepáči sa im otvorenie pobočky čínskej univerzity

 Webnoviny   6. jún 2021  92
Tisíce ľudí v Budapešti protestovali proti plánom Orbána, nepáči sa im otvorenie pobočky čínskej univerzity

6.6.2021 (Webnoviny.sk) - Niekoľko tisíc ľudí sa v sobotu v Budapešti zúčastnilo na proteste proti plánom premiéra Viktora Orbána na otvorenie pobočky Univerzity Fudan z čínskeho Šanghaja.

Podľa strategickej dohody, ktorú Maďarsko podpísalo s čínskou univerzitou, by mal byť jej budapeštiansky kampus dokončený do roku 2024. Išlo by o jedinú zahraničnú pobočku šanghajskej univerzity Fudan a o prvý kampus čínskej univerzity v Európskej únii.

Demonštranti pochodovali z Námestia hrdinov k budove parlamentu napriek zákazu zhromaždení nad 500 osôb počas pandémie. Budapeštianska samospráva myšlienku otvorenia pobočky čínskej univerzity v maďarskom hlavom meste odmieta.

Argumentuje, že projekt za 1,9 miliardy dolárov bude znamenať veľkú záťaž daňových poplatníkov a vysiela zlý politický signál vzhľadom na porušovanie ľudských práv v Číne.

Viac k témam: Čína, protest, univerzita
Zdroj: Webnoviny.sk - Tisíce ľudí v Budapešti protestovali proti plánom Orbána, nepáči sa im otvorenie pobočky čínskej univerzity © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.