Nedeľa, 17. január 2021
Jasno  -6,4 °C
Mimoriadne správy

Tisíce Iračanov si v uliciach Bagdadu pripomenuli výročie zabitia iránskeho generála a vodcu milícií

 Webnoviny   3. január 2020  37
Tisíce Iračanov si v uliciach Bagdadu pripomenuli výročie zabitia iránskeho generála a vodcu milícií

3.1.2021 (Webnoviny.sk) - Tisícky Iračanov v nedeľu vyšli do ulíc irackého hlavného mesta Bagdad, aby si pripomenuli prvé výročie zabitia vplyvného iránskeho generála Kásema Solejmáního a popredného lídra irackých milícií Abú Mahdího al-Muhandísa, ktorých vlani zabil americký nálet pri bagdadskom letisku.

Cesty vedúce k hlavnému námestiu Tahrír boli uzavreté a úrady v meste posilnili aj bezpečnosť. Na zhromaždenie vyzvali iránom podporované milície známe ako Ľudové mobilizačné sily, ktorých bol al-Muhandís zástupcom veliteľa.

Účastníci počas neho skandovali protiamerické slogany, vyzývali na odchod amerických vojakov a dokonca aj zapálili veľkú americkú vlajku.

Vyostrené napätie


Zabitie Kásema Solejmáního a Abú Mahdího al-Muhandísa výrazne vyostrilo napätie medzi Teheránom a Washingtonom a vyvolalo pobúrenie v Iraku, kde parlament následne prijal nezáväznú rezolúciu vyzývajúcu na vyhostenie všetkých zahraničných jednotiek z krajiny.

Irán na nálet reagoval vystrelením balistických striel na dve iracké základne s americkými vojakmi a tamojší predstavitelia naznačili aj ďalšiu odvetu.

Obrad na letisku


Padlých veliteľov si v Iraku pripomenuli aj v sobotu smútočným obradom na bagdadskom letisku. Výročie si pripomenula aj šiitska militantná skupina Hizballáh v Libanone, ktorá usporiadala symbolické pietne podujatie na juhu krajiny. V nedeľu by mal vystúpiť s prejavom aj líder Hizballáhu Hassan Nasralláh.

Situácia medzi Iránom a USA je stále napätá. Spojené štáty v decembri vykonali dva prelety strategických bombardérov nad Perzským zálivom a vyslali tam aj jadrovú ponorku, pre prípad iránskeho útoku pri príležitosti spomínaného výročia.Viac k témam: americká armáda, bezpečnosť, Hizballáh, spomienka, vyhostenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Tisíce Iračanov si v uliciach Bagdadu pripomenuli výročie zabitia iránskeho generála a vodcu milícií © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.