Streda, 17. august 2022
Slnečno  17,8 °C
Mimoriadne správy

Taliban drží podľa kongresmana niektorých Američanov ako rukojemníkov, bráni im odletieť z Afganistanu

 Webnoviny   6. september 2021  226
Taliban drží podľa kongresmana niektorých Američanov ako rukojemníkov, bráni im odletieť z Afganistanu

6.9.2021 (Webnoviny.sk) - Niektorí Američania, ktorí sa po odchode americkej armády snažia dostať z Afganistanu, sedia v lietadlách pripravení odletieť, Taliban to však nechce dovoliť. Vyhlásil to v nedeľu kongresman Michael McCaul, najvyššie postavený republikán v Snemovni reprezentantov.

Podľa texaského zákonodarcu sa na letisku v meste Mazár-e Šaríf nachádza šesť lietadiel s americkými občanmi a ich afganskými tlmočníkmi na palube a Taliban ich „drží ako rukojemníkov“. Hlavné mesto provincie Balch padlo do rúk Talibanu deň pred Kábulom, 14. augusta.

Pracovník letiska v Mazár-e Šaríf potvrdil, že na letisku je odstavených niekoľko lietadiel, ktoré si podľa neho prenajali Spojené štáty. Taliban im bráni odletieť s tým, že chce skontrolovať doklady osôb na palube, pričom mnohí z nich nemajú pasy ani víza. Úradník si, vzhľadom na citlivosť témy, neželal byť menovaný.

McCaul v rozhovore pre televíznu stanicu Fox News uviedol, že Taliban predložil požiadavky. Podrobnosti nespomenul, vyjadril iba obavy, že „budú požadovať čoraz viac, či už ide o hotovosť alebo o uznanie ako legitímnej vlády Afganistanu“. Lietadlá sú podľa neho na letisku „posledných niekoľko dní“.

Viac k témam: Snemovňa reprezentantov, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk - Taliban drží podľa kongresmana niektorých Američanov ako rukojemníkov, bráni im odletieť z Afganistanu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.