Pondelok, 23. september 2019
Oblačno  11,5 °C
Mimoriadne správy

Taiwanským prielivom sa preplavili dve americké vojenské lode, na štát si robí nároky Čína

 Webnoviny  23. máj 2019  55
Taiwanským prielivom sa preplavili dve americké vojenské lode, na štát si robí nároky Čína

TCHAJ-PEJ 23. mája (SITA/AP) - Taiwanským prielivom sa preplavili dve americké vojenské lode. Informovalo o tom v stanovisku taiwanské ministerstvo obrany. Z americkej strany šlo o zjavný prejav podpory tomuto ostrovnému štátu, na ktorý si robí nároky Čína.

Lode sa podľa ministerstva plavili v stredu smerom z juhu na sever. Siedma flotila amerických námorných síl sa k tomu zatiaľ nevyjadrila. Nespravila tak ešte ani Čína, ktorá sa naposledy v apríli sťažovala na to, že sa prielivom preplavila francúzska loď.

Taiwanské námorníctvo rovnako v stredu uskutočnilo vojenské cvičenia pri východnom pobreží krajiny, ktoré vo zvýšenej miere ohrozujú čínske lode a lietadlá.

Čínsky prezident Si Ťin-pching tento rok vyhlásil, že je v prípade potreby pripravený použiť voči Taiwanu aj hrubú silu. Peking sa snaží izolovať krajinu od medzinárodného spoločenstva a ekonomicky ju oslabiť.

Viac k témam: Čína, Spojené štáty americké
Zdroj: Webnoviny.sk - Taiwanským prielivom sa preplavili dve americké vojenské lode, na štát si robí nároky Čína © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.