Streda, 12. august 2020
Slnečno  15,7 °C
Mimoriadne správy

Taiwan schválil „antifiltračný“ zákon, snaží sa brániť proti politickému tlaku Číny

 Webnoviny  31. december 2020  57
Taiwan schválil „antifiltračný“ zákon, snaží sa brániť proti politickému tlaku Číny

31.12.2019 (Webnoviny.sk) - Taiwanský parlament schválil v utorok zákon, ktorého cieľom je zabrániť politickému zasahovaniu zo strany Číny. Stalo sa tak menej než dva týždne pred prezidentskými a parlamentnými voľbami na ostrove.

Reakcia na obvinenia


Schválenie takzvaného "antiinfiltračného zákona" je reakciou na obvinenia, že Čína silno podporovala kandidátov hlavnej opozičnej strany, pričom im financovala kampaň a mobilizovala ich stúpencov prostredníctvom sociálnych médií.

Favoritkou volieb naplánovaných na 11. januára je súčasná protičínska prezidentka Cchaj Jing-wen, bývalá vysokoškolská učiteľka práva. Jej hlavným protivníkom bude kandidát opozície, pročínsky populistický starosta mesta Kao-siung Chan Kuo-jü.

Tlak zo strany Pekingu


Prípadné víťazstvo Cchaj pravdepodobne ešte viac vystupňuje ekonomický, diplomatický a vojenský tlak vyvíjaný na Taiwan zo strany Pekingu.

Taiwan sa oddelil od Číny po občianskej vojne, ktorá vyniesla v roku 1949 v Pekingu k moci komunistov. Čína trvá na tom, že ostrov je len jej odštiepeneckou provinciou.

Snaží sa prinútiť taiwanskú prezidentku, aby uznala, že Taiwan je súčasťou Číny. Čínsky prezident Si Ťin-pching tento rok vyhlásil, že Peking v prípade potreby použije proti Taiwanu aj hrubú silu.

Viac k témam: Čína, prezidentské voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Taiwan schválil „antifiltračný“ zákon, snaží sa brániť proti politickému tlaku Číny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.