Štvrtok, 1. december 2022
Zamračené  0,5 °C
Mimoriadne správy

Švédska premiérka Anderssonová uznala volebnú porážku, líder nacionalistov Akesson vyhlásil víťazstvo pravicového bloku

 Webnoviny  14. september 2022  49
Švédska premiérka Anderssonová uznala volebnú porážku, líder nacionalistov Akesson vyhlásil víťazstvo pravicového bloku

14.9.2022 (Webnoviny.sk) - Švédska premiérka Magdalena Anderssonová v stredu uznala prehru vo víkendových parlamentných voľbách, zatiaľ čo líder nacionalistickej strany Švédski demokrati vyhlásil víťazstvo pre jeho pravicový blok.

Po zrátaní takmer všetkých hlasov má pravicový blok štyroch strán tesnú väčšinu v parlamente. Hoci zostáva zrátať ešte nejaké hlasy, nie je to dosť na zmenu výsledku.

V 349-člennom Riksdagu má pravicový blok 176 kresiel a Anderssonovej stredoľavý blok 173 kresiel.

Anderssonová, prvá švédska premiérka, sa vyjadrila, že predbežný výsledok je dosť jasný na to, aby sa dal vyvodiť záver, že prehrali.

Líder populistických Švédskych demokratov Jimmie Akesson zas povedal, že jeho strana bude „konštruktívnou a hnacou silou“ pri obnove bezpečnosti vo Švédsku a že „je čas dať Švédsko na prvé miesto“.

Viac k témam: Parlamentné voľby vo Švédsku
Zdroj: Webnoviny.sk - Švédska premiérka Anderssonová uznala volebnú porážku, líder nacionalistov Akesson vyhlásil víťazstvo pravicového bloku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.