Sobota, 1. október 2022
Oblačno  13,2 °C
Mimoriadne správy

Švédky premiér odstúpi z čela vlády aj strany, médiá už odhadujú meno jeho nástupcu

 Webnoviny  22. august 2021  214
Švédky premiér odstúpi z čela vlády aj strany, médiá už odhadujú meno jeho nástupcu

22.8.2021 (Webnoviny.sk) - Švédsky premiér Stefan Löfven v nedeľu uviedol, že v novembri odstúpi z čela tamojšej vlády i Švédskej sociálnodemokratickej strany.

Šesťdesiatštyriročný Löfven, ktorý je v úrade od roku 2014, sa v júni stal prvým švédskym premiérom, ktorý neuspel v hlasovaní o vyslovení dôvery. Napriek tomu bolo jeho nedeľňajšie oznámenie pomerne neočakávané.

Ako poznamenal, stranu informoval, že chce na novembrovom kongrese odstúpiť z funkcie jej predsedu a následne požiada o odvolanie z funkcie premiéra.

Meno nového lídra nie je známe


Vyhlásil, že byť predsedom švédskej vlády i šéfom sociálnych demokratov „boli fantastické roky“. „Všetko má však svoj koniec a chcem svojmu nástupcovi poskytnúť tie najlepšie podmienky,“ povedal Löfven. Dodal, že rozhodnutie o odstúpení nebolo ľahké, považuje ho však za správne, i keď ho učinil s troškou smútku.

Löfven je lídrom sociálnych demokratov od roku 2012 a momentálne nie je známe, kto by sa mohol stať jeho nástupcom. Švédska tlačová agentúra TT však poukázala ako na možného kandidáta na ministerku financií Magdalenu Anderssonovú.

Lídra si strana zvolí v novembri


Nový líder sociálnodemokratickej strany, ktorá má v súčasnom parlamente 100 z 349 kresiel, bude zvolený na straníckom kongrese. Ten sa bude konať v dňoch 3. - 7. novembra.

Nového lídra strany potom musí podľa švédskej ústavy parlament potvrdiť ako predsedu vlády. Ďalšie švédske parlamentné voľby sa uskutočnia 11. septembra 2022.

Viac k témam: odstúpenie z funkcie, švédsky premiér, vyslovenie dôvery
Zdroj: Webnoviny.sk - Švédky premiér odstúpi z čela vlády aj strany, médiá už odhadujú meno jeho nástupcu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.