Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  26,9 °C
Mimoriadne správy

Súd v Holandsku zakázal vláde export dielcov pre stíhačky do Izraela, obáva sa porušenia medzinárodného práva

 Webnoviny  12. február 2024  113  
Súd v Holandsku zakázal vláde export dielcov pre stíhačky do Izraela, obáva sa porušenia medzinárodného práva

12.2.2024 (SITA.sk) - Holandský súd v pondelok nariadil vláde, aby zastavila export dielcov do stíhačiek F-35 do Izraela. Sudcovia dospeli k záveru, že je to jasné porušenie medzinárodného práva.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Trojica ľudskoprávnych organizácií sa v decembri obrátila na súd s tým, že by úrady mali prehodnotiť exportnú licenciu na dané dielce vzhľadom na izraelskú vojenskú operáciu v Pásme Gazy.

USA si ich dovezú odinakiaľ


Argumentovali pritom, že dodávka dielcov pre lietadlá zo skladu v meste Woensdrecht robí Holandsko spoluvinníkom na možných vojnových zločinoch spáchaných Izraelom vo vojne s palestínskym militantným hnutím Hamas.

Vládni právnici kontrovali s tým, že zakázanie exportu z Holandska nemá zmysel, keďže ich USA budú dovážať odinakiaľ.

Rozhodnutie zvrátil súd v Haagu


Súd nižšej inštancie sa v januári postavil na stranu vlády. Jeho rozhodnutie však v pondelok zvrátil odvolací súd v Haagu. Ten dal vláde sedem dní na zastavenie exportu. Aj voči tomuto rozhodnutiu sa dá odvolať.

„Je nepopierateľné, že existuje jasné riziko, že vyvezené dielce F-35 sa použijú na vážne porušenie medzinárodného humanitárneho práva," povedal sudca Bas Boele pri čítaní rozsudku.

Viac k témam: Hamas, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, stíhačky F-35
Zdroj: SITA.sk - Súd v Holandsku zakázal vláde export dielcov pre stíhačky do Izraela, obáva sa porušenia medzinárodného práva © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.