Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
- Nemecko rozprestiera Európsky nebeský štít
Súd v Holandsku zakázal vláde export dielcov pre stíhačky do Izraela, obáva sa porušenia medzinárodného práva
12.2.2024 (SITA.sk) - Holandský súd v pondelok nariadil vláde, aby zastavila export dielcov do stíhačiek F-35 do Izraela. Sudcovia dospeli k záveru, že je to jasné porušenie medzinárodného práva.
Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt
Trojica ľudskoprávnych organizácií sa v decembri obrátila na súd s tým, že by úrady mali prehodnotiť exportnú licenciu na dané dielce vzhľadom na izraelskú vojenskú operáciu v Pásme Gazy.
USA si ich dovezú odinakiaľ
Argumentovali pritom, že dodávka dielcov pre lietadlá zo skladu v meste Woensdrecht robí Holandsko spoluvinníkom na možných vojnových zločinoch spáchaných Izraelom vo vojne s palestínskym militantným hnutím Hamas.
Vládni právnici kontrovali s tým, že zakázanie exportu z Holandska nemá zmysel, keďže ich USA budú dovážať odinakiaľ.
Rozhodnutie zvrátil súd v Haagu
Súd nižšej inštancie sa v januári postavil na stranu vlády. Jeho rozhodnutie však v pondelok zvrátil odvolací súd v Haagu. Ten dal vláde sedem dní na zastavenie exportu. Aj voči tomuto rozhodnutiu sa dá odvolať.
„Je nepopierateľné, že existuje jasné riziko, že vyvezené dielce F-35 sa použijú na vážne porušenie medzinárodného humanitárneho práva," povedal sudca Bas Boele pri čítaní rozsudku.
Viac k témam: Hamas, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, stíhačky F-35
Zdroj: SITA.sk - Súd v Holandsku zakázal vláde export dielcov pre stíhačky do Izraela, obáva sa porušenia medzinárodného práva © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Horské strediská sú pripravené na zimnú sezónu, do rozvoja investovali desiatky miliónov eur
Slovensko na križovatke. Poslanci dali v prvom čítaní zelenú zrušeniu Úradu na ochranu oznamovateľov
Ministerstvo cestovného ruchu a športu je pre Huliaka zlatá baňa, Demokrati upozorňujú na nadštandardné odmeny – VIDEO