Streda, 6. december 2023
Mierne sneženie  -3,5 °C
Mimoriadne správy

Štyria astronauti sa vrátili na zem z ISS, túžia po horúcej sprche či šálke kávy

 Webnoviny   4. september 2023  160  
Štyria astronauti sa vrátili na zem z ISS, túžia po horúcej sprche či šálke kávy

4.9.2023 (SITA.sk) - Štvorica astronautov sa v pondelok vrátila na Zem po šesťmesačnom pobyte na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Kapsula spoločnosti SpaceX dopadla do Atlantického oceána pri pobreží Floridy.

Túžby astronautov


Na Zem sa v nej vrátili dvaja astronauti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) - Stephen Bowen a Warren „Woody“ Hoburg, ruský kozmonaut Andrej Feďajev a tiež Emirátčan Sultán an-Nijádí, prvý astronaut z arabského sveta, ktorý strávil dlhší čas na obežnej dráhe.

Pred odletom z vesmírnej stanice povedali, že od marcového príletu túžia po horúcej sprche, šálke kávy a oceánskom vzduchu.

Traja vo vesmíre celý rok


Ich návrat domov sa v dôsledku zlého počasia v miestach pristátia o deň oneskoril. SpaceX vyslala ich náhradníkov pred vyše týždňom.

Ďalšia výmena posádky čaká ISS počas tohto mesiaca pri dlho očakávanom návrate dvoch Rusov a jedného Američana, ktorí boli hore celý rok. Ich pobyt sa zdvojnásobil po tom, čo z ich kapsule Sojuz vytiekla všetka chladiaca kvapalina a museli pre nich vyslať novú.


Medzi výmenami posádok je vesmírna stanica domovom siedmich astronautov.Viac k témam: Astronauti, Kozmická loď Sojuz
Zdroj: SITA.sk - Štyria astronauti sa vrátili na zem z ISS, túžia po horúcej sprche či šálke kávy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.