Streda, 29. november 2023
Slnečno  -1 °C
Mimoriadne správy

Stredomorská búrka Daniel si vyžiadala tisícky obetí, podľa OSN väčšine sa dalo predísť

 Webnoviny  14. september 2023  200  
Stredomorská búrka Daniel si vyžiadala tisícky obetí, podľa OSN väčšine sa dalo predísť

14.9.2023 (SITA.sk) - Väčšine obetí prívalových povodní v Líbyi sa dalo podľa Organizácie Spojených národov (OSN) „predísť“. Informuje o tom spravodajský portál CNN s tým, že zahynulo viac ako päťtisíc ľudí a ďalšie tisíce sú nezvestné.

Najhoršie škody zaznamenalo mesto Derna


Stredomorská búrka Daniel spôsobila v nedeľu večer v mnohých mestách na východe Líbye spúšť a prívalové povodne.

Najhoršie škody však zaznamenalo mesto Derna, kde silné dažde a záplavy pretrhli hrádze a odplavili celé štvrte, uviedli úrady.

„Ak by bola normálne fungujúca meteorologická služba, vydala by varovania a aj krízový manažment by dokázal uskutočniť evakuáciu ľudí a vyhli by sme sa väčšine ľudských obetí,“ vyjadril sa vo štvrtok na tlačovej konferencii v Ženeve generálny tajomník Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) Petteri Taalas.

Bezpečnostná situácia je v krajine zložitá


„Samozrejme, že sa nemôžeme úplne vyhnúť hospodárskym stratám, ale mohli sme ich minimalizovať aj tým, že by sme mali k dispozícii vhodné služby,“ dodal s tým, že WMO sa snažila komunikovať s líbyjskými predstaviteľmi o zlepšení týchto mechanizmov, ale keďže „bezpečnostná situácia v krajine je veľmi zložitá, je ťažké tam ísť“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Povodne v Líbyi (fotografie)

Dve líbyjské vlády tiež podľa CNN uvádzajú rôzne počty obetí záplav.

Zatiaľ čo východolíbyjská vláda informovala o najmenej 5 300 mŕtvych, medzinárodne uznaná vláda v Tripolise uvádza, že zahynulo viac ako šesťtisíc ľudí. CNN počet obetí a nezvestných nedokáže nezávislo overiť.

Viac k témam: Búrka, Obete, Povodne, Silné dažde
Zdroj: SITA.sk - Stredomorská búrka Daniel si vyžiadala tisícky obetí, podľa OSN väčšine sa dalo predísť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.