Piatok, 10. júl 2020
Jasno  16,1 °C
Mimoriadne správy

Štrajk vo Francúzsku pokračuje, pri Paríži zaznamenali rekordnú dlhú dopravnú zápchu (video)

 Webnoviny  16. december 2019  69
Štrajk vo Francúzsku pokračuje, pri Paríži zaznamenali rekordnú dlhú dopravnú zápchu (video)

16.12.2019 (Webnoviny.sk) - Vo Francúzsku už dvanásty deň pokračuje štrajk proti dôchodkovej reforme, ktorý naďalej narúša dopravu v hlavnom meste i ostatných častiach krajiny. Pri Paríži úrady zaznamenali rekordnú 630 kilometrov dlhú dopravnú zápchu.

Zatvorené linky metra


V hlavnom meste premávajú len dve linky metra - tie, na ktorých jazdia automatizované stroje bez vodičov. Ostatných štrnásť liniek je buď uzavretých alebo premáva čiastočne. Nepremáva tiež väčšina regionálnych a celoštátnych vlakových spojov a narušená je aj medzinárodná vlaková doprava.

Samostatný protest usporiadali v pondelok aj vodiči kamiónov, ktorí po celej krajine blokujú cesty a dožadujú sa lepších platobných a pracovných podmienok.

Macron chce pokračovať v plánoch


Prezident Emmanuel Macron a jeho vláda sú naďalej odhodlaní pokračovať v ich plánoch. Macron sa minulý týždeň vyjadril, že vláda bude pokračovať v práci na zmenách dôchodkového systému, ktoré zahŕňajú stanovenie dôchodkového veku na 64 rokov a ukončenie výhod pre niektorých robotníkov.

Odbory chcú so štrajkom pokračovať aj cez Vianoce a na utorok naplánovali nové kolo protestov po celej krajine. Štrajk sa týka najmä zamestnancov verejného sektora, medzi nimi rušňovodičov, učiteľov či zamestnancov nemocníc, ktorí sa obávajú, že budú musieť pracovať dlhšie za menšie dôchodky.Viac k témam: štrajk
Zdroj: Webnoviny.sk - Štrajk vo Francúzsku pokračuje, pri Paríži zaznamenali rekordnú dlhú dopravnú zápchu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.