Utorok, 21. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Stovky ukrajinských nacionalistov pochodovali Kyjevom a pripomenuli si narodeniny Stepana Banderu
Webnoviny 2. január 2021 549
2.1.2022 (Webnoviny.sk) - Stovky ukrajinských nacionalistov v sobotu pochodovali hlavným mestom Kyjev, aby si pripomenuli narodeniny Stepana Banderu bojujúceho proti Sovietom.
Pochod sa uskutočnil v čase pretrvávajúcich obáv z hromadenia ruských vojsk v blízkosti ukrajinských hraníc, čo podľa mnohých môže byť predzvesť ruskej invázie.
Množstvo Rusov považuje Banderu narodeného 1. januára 1909 za „fašistu“. Prezident Vladimir Putin ho dokonca v minulosti nazval „Hitlerovým pobočníkom“.
Bandera je na Ukrajine stále kontroverznou historickou postavou. V roku 2010 mu vtedajší prezident Viktor Juščenko udelil štatút ukrajinského národného hrdinu, ten mu však jeho nástupca Viktor Janukovyč odobral.
Bandera počas druhej svetovej vojny viedol ozbrojené zložky, ktoré bojovali proti vtedajšej sovietskej armáde. Neskôr odišiel do exilu v Nemecku, kde ho v roku 1959 zavraždil agent sovietskej tajnej služby KGB.
Viac k témam: Nacionalisti, Pochod
Zdroj: Webnoviny.sk - Stovky ukrajinských nacionalistov pochodovali Kyjevom a pripomenuli si narodeniny Stepana Banderu © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Zamestnávateľov čaká od júla zásadná zmena, dotkne sa vysielania zamestnancov do zahraničia
Litva a Lotyšsko nedovolia Ficovi preletieť cez ich územie pri lete do Moskvy, premiér hovorí, že si nájde inú trasu – VIDEO
Polícia zasahovala v Dunajskej Strede, detskú výživu podozrivú z kontaminácie stiahli z predaja