Utorok, 19. október 2021
Prevažne slnečno  12,5 °C
Mimoriadne správy

Stiahnutie vojakov z Afganistanu je podľa Zemana horšie ako zločin, Taliban prirovnal k Hitlerovi

 Webnoviny  11. máj 2021  105
Stiahnutie vojakov z Afganistanu je podľa Zemana horšie ako zločin, Taliban prirovnal k Hitlerovi

11.5.2021 (Webnoviny.sk) - Stiahnutie vojakov USA a spojencov z Afganistanu je podľa českého prezidenta Miloša Zemana „horšie než zločin“. Radikálne hnutie Taliban bude mať podľa neho voľnú cestu k ovládnutiu krajiny a vytvoreniu nového teroristického centra porovnateľného s Islamským štátom. Informoval o tom web tn.cz.

Začiatkom mája sa začal proces postupného odchodu posledných 2 500 amerických a približne trojnásobku spojeneckých vojakov z Afganistanu, ktorý by sa mal skončiť symbolicky 11. septembra.

Stiahnutie vojakov je chyba


Samotný Zeman proti stiahnutiu vojsk protestoval i na ostatnom zasadnutí Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Opätovne to označil za chybu, ktorá mu podľa jeho slov pripomína politiku uzmierovania a dokonca zbabelosť a kapituláciu. „Rokovania s Talibanom sú veľmi podobné rokovaniam s Adolfom Hitlerom s rovnakými dôsledkami,“ vyhlásil Zeman.

Na spomenutom virtuálnom samite východného krídla NATO, do ktorého patrí Česko, Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko, sa pripojil i americký prezident Joe Biden a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Nezaväzuje ich už žiadna dohoda


Sily USA a NATO sú v Afganistane takmer 20 rokov. Americký prezident Joe Biden stanovil, že vojaci odídu do 11. septembra - 20. výročia teroristických útokov, ktoré viedli k invázii do Afganistanu. Sťahovanie síl však prichádza v čase eskalujúceho násilia, keď sú afganské bezpečnostné zložky v pohotovosti pre odvetné útoky.

Taliban varoval, že už ho nezaväzuje dohoda o neútočení na medzinárodné sily. Na základe dohody medzi militantmi a bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom mali americkí vojaci opustiť Afganistan do 1. mája, zatiaľ čo Taliban pozdrží útoky na medzinárodné jednotky.

Viac k témam: vojaci v Afganistane
Zdroj: Webnoviny.sk - Stiahnutie vojakov z Afganistanu je podľa Zemana horšie ako zločin, Taliban prirovnal k Hitlerovi © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.