Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Srbskí demonštanti zablokovali na niekoľkých miestach cesty, protestovali proti ťažbe lítia

 Webnoviny   8. január 2022  36
Srbskí demonštanti zablokovali na niekoľkých miestach cesty, protestovali proti ťažbe lítia

8.1.2022 (Webnoviny.sk) - Stovky ľudí v Srbsku v sobotu aj napriek nepriaznivému počasiu blokovali cesty na protest proti ťažbe lítia v krajine. Demonštrácie sa uskutočnili v hlavnom meste Belehrad a na niekoľkých ďalších miestach.

Aktivisti proti ťažbe organizujú každý týždeň protesty, aby udržali tlak na populistickú vládu prezidenta Aleksandara Vučiča, aby zablokovala ťažbu lítia v západnom Srbsku. Na predošlých zhromaždeniach sa zúčastnili tisícky ľudí a ekologické skupiny sa zaviazali, že neprestanú, až kým vláda nezamietne návrhy na ťažbu.

Premiérka Ana Brnabičová sa pre televíziu Pink v sobotu vyjadrila, že jej vláda sa blíži k anulovaniu dohôd s nadnárodnou ťažobnou spoločnosťou Rio Tinto, ktorá skúmala spomenutú oblasť a chce ťažiť lítium. „Počúvame našich ľudí,“ povedala politička.

Odborníci varujú, že ťažba lítia, ktoré sa používa v batériách pre elektromobily a považuje sa za jeden z najžiadanejších kovov budúcnosti, by mohla zničiť poľnohospodársku pôdu, ekosystém a vodu v oblasti.

Srbsko čelí početným environmentálnym problémom, ktoré vyvstali po desaťročiach zanedbávania. Má problémy s odpadom i zlou kvalitou ovzdušia. Krajina musí riešiť svoje environmentálne problémy, aby postúpila k členstvu v Európskej únii (EÚ).

Viac k témam: Demonštrácie, lítium, Protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Srbskí demonštanti zablokovali na niekoľkých miestach cesty, protestovali proti ťažbe lítia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.