Streda, 1. február 2023
Mimoriadne správy

Srbská vláda žiada o možnosť umiestniť svojich vojakov a policajtov v Kosove

 Webnoviny  16. december 2022  45
Srbská vláda žiada o možnosť umiestniť svojich vojakov a policajtov v Kosove

16.12.2022 (Webnoviny.sk) - Srbsko vo štvrtok formálne požiadalo o možnosť opätovne umiestniť svoje bezpečnostné zložky na území Kosova. Spravilo tak napriek upozorneniam, že Západ takú požiadavku pravdepodobne neschváli a len to zvýši napätie v tejto časti Balkánu.

Chce vrátiť srbských vojakov na sever


Srbský prezident Aleksandar Vučić povedal pre televíziu RTS, že jeho vláda požiadala veliteľa mierových síl pod vedením NATO, ktoré sú v Kosove od roku 1999, keď odtiaľ západní spojenci vytlačili srbské jednotky, aby umožnili návrat asi tisíc srbských vojakov a policajtov do severnej časti krajiny, kde žije srbská menšina.

Žiadosť podľa neho hovorí o určitom počte srbských vojakov, od sto do tisíc, ktorí by sa mali vrátiť do Kosova a napriek tomu, že „ju takmer určite neschvália“, dostane sa do záznamov.

NATO neochráni Srbov v Kosove


Srbskí predstavitelia tvrdia, že rezolúcia Organizácie Spojených národov, ktorá formálne ukončila vojnu v Kosove, umožňuje návrat srbských jednotiek na toto územie. Argumentujú tiež, že mierové misie vedené NATO a Európskou úniou nedokážu ochrániť srbskú menšinu v Kosove, zatiaľ čo ich jednotky by to dokázali.

Viac k témam: Kosovo, Mierové rokovania, Mierové sily, Srbský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Srbská vláda žiada o možnosť umiestniť svojich vojakov a policajtov v Kosove © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.