Utorok, 3. október 2023
Mimoriadne správy

Srbi tvrdia, že zadržali troch ozbrojených kosovských policajtov na svojom území, Kosovo hovorí o únose a agresii

 Webnoviny  14. jún 2023  73  
Srbi tvrdia, že zadržali troch ozbrojených kosovských policajtov na svojom území, Kosovo hovorí o únose a agresii

14.6.2023 (SITA.sk) - Srbské úrady v stredu oznámili, že zadržali troch „plne ozbrojených“ kosovských policajtov v Srbsku blízko ich spoločnej hranice, zatiaľ čo kosovská polícia uviedla, že ich pravdepodobne „uniesli“ na území Kosova, keď hliadkovali v tejto oblasti.

Najnovší incident prudko zvyšuje napätie medzi Srbskom a jeho bývalou provinciou.

Policajti žiadali o pomoc


Srbsko uviedlo svoje jednotky na hranici do stavu najvyššej pohotovosti v rámci série nedávnych stretov medzi kosovskými Srbmi na jednej strane a kosovskou políciou a mierovými silami pod vedením NATO na druhej strane.

Kosovský premiér Albin Kurti uviedol, že „únos“ policajtov predstavuje „akt agresie“ proti jeho krajine a vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby urýchlene reagovalo a odsúdilo konanie Srbska.

Kosovská polícia vo svojom stredajšom vyhlásení uviedla, že traja policajti požiadali o pomoc po tom, čo videli ozbrojencov v maskách na území Kosova neďaleko hraníc, severne od hlavného mesta Priština.

Srbi vraj majú dôkazy


Keď na miesto dorazili ďalší príslušníci bezpečnostných síl, našli prázdne policajné auto a mali podozrenie, že troch dôstojníkov „uniesli“ srbské sily. Kosovské úrady neposkytli žiadne ďalšie podrobnosti o tom, prečo sa domnievajú, že policajti boli unesení.

Hlavný srbský vyjednávač s Kosovom Petar Petković poprel, že by policajti boli unesení, a trval na tom, že boli „hlboko na území Srbska“ a v plnej bojovej výstroji.

Povedal, že Srbsko je pripravené poskytnúť dôkazy pre svoje tvrdenie a vyzval na medzinárodné vyšetrovanie.

Viac k témam: Balkán, napätie v Kosove
Zdroj: SITA.sk - Srbi tvrdia, že zadržali troch ozbrojených kosovských policajtov na svojom území, Kosovo hovorí o únose a agresii © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.