Utorok, 16. júl 2024
Slabý dážď  28,4 °C
Mimoriadne správy

Spojené štáty varovali takmer sto krajín pred ruským úsilím šíriť pochybnosti o legitímnosti volieb

 Webnoviny  21. október 2023  150  
Spojené štáty varovali takmer sto krajín pred ruským úsilím šíriť pochybnosti o legitímnosti volieb

21.10.2023 (SITA.sk) - Spojené štáty varovali takmer 100 krajín, že ruské spravodajské služby otvárajú nový front v ich úsilí destabilizovať demokracie zosilnením pochýb o legitímnosti volieb.

Zníženie dôvery verejnosti


„Rusko vykonáva operácie na zníženie dôvery verejnosti v integritu samotných volieb," uvádza sa v správe veľvyslanectvám pre zahraničné vlády, ktorú mala možnosť vidieť agentúra AP.

Rusko už dlho otvorene a skryto presadzuje, aby kandidáti, ktorých podporuje, vyhrali voľby v iných krajinách. Novú taktiku spochybňovania spoľahlivosti volieb, zdá sa, povzbudzuje úspech Ruska pri rozširovaní klamstiev bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho podporovateľov počas a po prezidentských voľbách v roku 2020, ktorí zo jeho straty falošne obviňujú rozsiahle podvody.

„Domnievame sa, že Rusko ťaží z toho, čo považuje za relatívne lacný úspech v Spojených štátoch v roku 2020, aby sa to stalo globálnym,“ povedal v piatok v telefonáte s novinármi vysoký predstaviteľ spravodajskej služby, ktorý komunikoval pod podmienkou anonymity.

Napadnutie hlasovania


Vo svojom varovaní iným krajinám USA uviedli, že preskúmanie volieb v rokoch 2020 až 2022 odhalilo 11 samostatných napadnutí hlasovania v deviatich krajinách, kde sa Rusko sústredene usilovalo podkopať dôveru vo výsledky volieb. V 17 ďalších demokraciách sa našli príklady „menej výraznej“ kampane na rozšírenie domácich otázok o spoľahlivosti volieb.

Počas volieb v roku 2020 v jednej európskej krajine sa ruská spravodajská agentúra „pokúsila prostredníctvom splnomocnencov nasadiť agitátorov na zastrašovanie pracovníkov kampane, organizovať protesty v deň volieb a sabotovať hlasovanie v zámorí“.

Boj proti operáciám ovplyvňovania


V prípade volieb v jednej juhoamerickej krajine podľa dokumentu „ruské telegramové kanály obsahovali nepravdivé spravodajstvo o údajnom podvode a ruskí trollovia na rôznych sociálnych sieťach sa snažili zosilniť obavy z povolebnej nestability“.

Americkí predstavitelia odporučili niekoľko krokov na boj proti operáciám ovplyvňovania, ktoré zahŕňajú správy založené na faktoch o volebnej bezpečnosti, zverejnenie snáh o podkopanie demokracie a možné sankcie alebo odstránenie zlých aktérov. Americké varovanie prichádza rok pred americkými prezidentskými voľbami, kde je výrazným favoritom znova Trump, aj pred voľbami v ďalších demokraciách, ako napríklad voľbami do Európskeho parlamentu v júni 2024.

Viac k témam: bývalý americký prezident, Destabilizácia, Ruská propaganda, ruská rozvratná činnosť, ruské zasahovanie
Zdroj: SITA.sk - Spojené štáty varovali takmer sto krajín pred ruským úsilím šíriť pochybnosti o legitímnosti volieb © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.