Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Spojené štáty plánujú v Británii nainštalovať radarový systém na sledovanie vesmírnych objektov

 Webnoviny  17. júl 2021  109
Spojené štáty plánujú v Británii nainštalovať radarový systém na sledovanie vesmírnych objektov

17.7.2021 (Webnoviny.sk) - Spojené štáty chcú vo Veľkej Británii umiestniť nový obrovský radarový systém na sledovanie objektov vo vesmíre. Informoval o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého by radar mali umiestniť do Škótska alebo na juh Anglicka.

Vesmírne sily Spojených štátov vyvíjajú globálny systém na identifikáciu potenciálnych „cieľov“ až do vzdialenosti 36-tisíc km v oblastiach vesmíru, kde je umiestnených mnoho vojenských satelitov. Ďalšie takéto systémy by chceli umiestniť v Texase a Austrálii.

Americké ministerstvo obrany uviedlo, že kapacity nového radaru má potenciál urobiť vesmír „bezpečnejším a bezstarostnejším“. Tento krok USA prichádza uprostred rastúcich obáv z preťaženia, konkurencie a dokonca aj z pretekov v zbrojení vo vesmíre.

USA a Británia nedávno obvinili Rusko a Čínu z vývoja zbraní, ktoré by mohli byť použité na vynášanie satelitov. Len v minulom roku bolo do vesmíru vynesených viac ako tisíc nových satelitov, vrátane desiatich, ktoré vyniesla americká armáda.

Viac k témam: radarový systém, vesmírny program
Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené štáty plánujú v Británii nainštalovať radarový systém na sledovanie vesmírnych objektov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.