Pondelok, 11. december 2023
Slabý dážď  0 °C
Mimoriadne správy

Spojené štáty oznámili vojenskú pomoc Taiwanu v hodnote 345 miliónov dolárov, Čínu to má odradiť od útoku

 Webnoviny  29. júl 2023  104  
Spojené štáty oznámili vojenskú pomoc Taiwanu v hodnote 345 miliónov dolárov, Čínu to má odradiť od útoku

29.7.2023 (SITA.sk) - Spojené štáty v piatok oznámili vojenskú pomoc Taiwanu za 345 miliónov dolárov. Je to prvý veľký balík administratívy prezidenta Joea Bidena, ktorý čerpá z amerických zásob a je určený na pomoc Taiwanu čeliť Číne.

Protivzdušná obrana


Biely dom v oznámení uviedol, že balík bude zahŕňať obranu, vzdelanie a výcvik pre Taiwancov. Dvaja nemenovaní predstavitelia podľa agentúry AP uviedli, že Washington pošle prenosné systémy protivzdušnej obrany MANPADS, spravodajské a sledovacie kapacity, strelné zbrane a rakety.

Balík sa pridáva k vojenským kontraktom za takmer 19 miliárd dolárov na kúpu stíhačiek F-16 a ďalších významných zbraňových systémov, ktoré Washington schválil pre Taiwan.

Odradenie Číny od útoku


Americkí zákonodarcovia tlačili na Pentagon a Biely dom, aby poslali Taiwanu zbrane. Cieľom je pomôcť mu čeliť Číne a odradiť ju od zvažovania útoku tým, že poskytne Tchaj-peju dostatok zbraní, aby sa príliš zvýšila cena prípadnej invázie.

Čínski diplomati proti kroku Washingtonu protestovali. Zástupcovia Taiwanu v USA i taiwanské ministerstvo obrany ho privítalo ako dôležitý nástroj na podporu sebaobrany ostrova a znak záväzku Spojených štátov voči taiwanskej bezpečnosti.


Taiwan a Čína sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Peking si však nárokuje Taiwan a tvrdí, že jeho zjednotenie s Čínou sa v prípade potreby bude musieť dosiahnuť aj silou.Viac k témam: Americký prezident, Protivzdušná obrana, Taiwan, vojenská pomoc, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Spojené štáty oznámili vojenskú pomoc Taiwanu v hodnote 345 miliónov dolárov, Čínu to má odradiť od útoku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.