Sobota, 10. december 2022
Mimoriadne správy

Spojené štáty neopustia Blízky východ a nenechajú tu vákuum pre Čínu, Rusko alebo Irán

 Webnoviny  16. júl 2022  85
Spojené štáty neopustia Blízky východ a nenechajú tu vákuum pre Čínu, Rusko alebo Irán

16.7.2022 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Joe Biden uviedol, že Spojené štáty „neodídu“ z Blízkeho východu. Povedal to počas sobotňajšieho regionálneho samitu hláv štátov Perzského zálivu, na ktorom boli prítomní i predstavitelia Egypta, Jordánska a Iraku. Zdôraznil, že USA sa budú snažiť zabezpečiť stabilitu v tomto nestabilnom kúte sveta.

Neodídeme a nenecháme vákuum, ktoré má vyplniť Čína, Rusko alebo Irán. Budeme sa snažiť stavať na tomto momente s aktívnym a zásadovým americkým vedením,“ povedal Biden.

Hoci sa americké sily naďalej zameriavajú na teroristov a zostávajú rozmiestnené na základniach po celom Blízkom východe, Biden naznačil, že po inváziách USA do Iraku a Afganistanu obracia list. „Dnes som hrdý na to, že môžem povedať, že éry pozemných vojen v regióne, a vojen, ktoré zahŕňali obrovské množstvo amerických síl, už netrvajú,“ doplnil.

Biden tiež naliehal na svojich kolegov, z ktorých mnohí vo svojich krajinách vedú represívne vlády, aby zabezpečili dodržiavanie ľudských práv vrátane práv žien a umožnili svojim občanom otvorene hovoriť a myslieť.

V budúcnosti zvíťazia krajiny, ktoré uvoľnia potenciál svojho obyvateľstva, vrátane toho, že ľuďom umožnia spochybniť a kritizovať vodcov bez strachu z odvety,“ skonštatoval šéf Bieleho domu, ktorý pozval na návštevu Washingtonu prezidenta Spojených arabských emirátov Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana.

Viac k témam: Perzský záliv, teroristická hrozba
Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené štáty neopustia Blízky východ a nenechajú tu vákuum pre Čínu, Rusko alebo Irán © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.