Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  18,3 °C
Mimoriadne správy

Spojené štáty nemôžu poľaviť v podpore demokracie a multilateralizmu, vyhlásila viceprezidentka USA Kamala Harris

 Webnoviny  16. február 2024  153  
Spojené štáty nemôžu poľaviť v podpore demokracie a multilateralizmu, vyhlásila viceprezidentka USA Kamala Harris

16.2.2024 (SITA.sk) - Spojené štáty podľa ich viceprezidentky Kamaly Harris nepoľavia v podpore demokracie a multilateralizmu, ako aj v obrane medzinárodných pravidiel a noriem pred pokusmi o ich rozvrátenie.

Izoláciu Spojených štátov odmieta


Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii varovala pred silnejúcim autoritarizmom a izolacionizmom, čím odkazovala aj na svetonázor exprezidenta Donalda Trumpa.

„V skutočnosti, keď sa Amerika izolovala, hrozby len narástli. V týchto nepokojných časoch je jasné, že Amerika nemôže ustúpiť. Amerika sa musí pevne postaviť za demokraciu. Musíme sa postaviť na obranu medzinárodných pravidiel a noriem a musíme stáť pri našich spojencoch," vyhlásila Harris.

Presadzovanie izolácie Spojených štátov od sveta, podľa nej znamená, že je v najlepšom záujme amerického ľudu „ignorovať spoločné porozumenie medzi národmi, prijať diktátorov a prijať represívnu taktiku a vzdať sa záväzkov voči našim spojencom v prospech jednostrannej akcie". Takýto svetonázor je podľa viceprezidentky krátkozraký, nebezpečný a destabilizujúci pre USA aj svet.

„Prezident (Joe) Biden a ja tento názor preto odmietame," dodala.

Vyjadrenia Trumpa o Rusku


Slová americkej viceprezidentky boli jasnou kritikou Trumpa a jeho spojencov, hoci ho priamo nemenovala. Exprezident sa tento mesiac vyjadril, že v prípade znovuzvolenia na post hlavy štátu bude nabádať Rusko, aby urobilo „čokoľvek do pekla chce" ktorejkoľvek členskej krajine Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorá nedodržiava pravidlá o výdavkoch na obranu.

Harris povedala, že „záväzok Bidenovej administratívy voči NATO zostáva pevný".

„Predstavte si, že by sa Amerika otočila chrbtom k Ukrajine a opustila by našich spojencov v NATO a vzdala by sa našich zmluvných záväzkov. Predstavte si, že by sme na (ruského vodcu Vladimira) Putina boli mierni, alebo ho povzbudzovali," poznamenala.

Viac k témam: Demokracia, Mníchovská bezpečnostná konferencia
Zdroj: SITA.sk - Spojené štáty nemôžu poľaviť v podpore demokracie a multilateralizmu, vyhlásila viceprezidentka USA Kamala Harris © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.