Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  21,9 °C
Mimoriadne správy

Španielsky parlament schválil amnestiu pre separatistov, ktorí organizovali referendum za nezávislosť Katalánska

 Webnoviny  14. marec 2024  106  
Španielsky parlament schválil amnestiu pre separatistov, ktorí organizovali referendum za nezávislosť Katalánska

14.3.2024 (SITA.sk) - Španielsky parlament schválil vo štvrtok kontroverzný návrh zákona o amnestii, ktorého cieľom je odpustenie zločinov, preukázaných aj údajných, spáchaných katalánskymi separatistami počas chaotického pokusu o usporiadanie referenda o nezávislosti v regióne pred šiestimi rokmi.

Socialistický premiér Pedro Sánchez propagoval amnestiu ako spôsob, ako si poradiť s pokusom vtedajších vodcov Katalánska o odtrhnutie z roku 2017.

Odpor miliónov Španielov


Návrh zákona sa však stretol aj s odporom miliónov Španielov, ktorí sa domnievajú, že ľudia, ktorí vyvolali jednu z najväčších španielskych politických kríz, by mali čeliť obvineniam.

Sánchez už udelil milosť deviatim uväzneným katalánskym lídrom, čo je krok, ktorý pomohol zahojiť rany za nízke politické náklady. V 350-člennej dolnej komore parlamentu bol návrh prijatý v pomere 178:172.

Spomenuté referendum o nezávislosti Katalánska zorganizované administratívou vedenou Carlesom Puigdemontom sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.

Niekoľko dní po zverejnení jeho výsledkov separatisti deklarovali nezávislosť provincie na Španielsku. Madrid vyslal políciu v snahe zastaviť referendum, proti čomu sa postavili protesty, ktoré prerástli do násilia.

Utiekli zo Španielska


Katalánsky parlament vyhlásil nezávislosť 27. októbra 2017, ale nezískal žiadnu medzinárodnú podporu. Puigdemont a niekoľko ďalších vysokých predstaviteľov neskôr zo Španielska utieklo.

Stovky či tisíce ľudí v Katalánsku čelia hrozbe trestného stíhania v súvislosti s referendom alebo protestmi a Puigdemont a ďalší lídri zostávajú v zahraničí.

Sánchez súhlasil s amnestiou pre katalánskych separatistov, aby si zabezpečil podporu dvoch katalánskych separatistických strán po tom, čo minuloročné júlové parlamentné voľby priniesli patovú situáciu.

Vďaka podpore Kataláncov sa Sánchez dokázal udržať pri moci.

Viac k témam: Amnestia, Katalánsko, Referendum o nezávislosti Katalánska, Separatisti
Zdroj: SITA.sk - Španielsky parlament schválil amnestiu pre separatistov, ktorí organizovali referendum za nezávislosť Katalánska © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.