Štvrtok, 18. jún 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (17. jún 2026): Jazero Veľký Draždiak, Richard Raši v Česku, byvoly v rieke a Jarná ITAPA 2026
- Slovensko žiada spravodlivé kompenzácie z Európskeho mierového nástroja za vojenskú pomoc Ukrajine
- Andrzej Poczobut si po prepustení z väzenia prevzal v Európskom parlamente Sacharovovu cenu
- Nové pravidlá EÚ otvoria cestu rastlinám odolnejším voči suchu, škodcom aj klimatickým zmenám
- Raši a Okamura rokovali v Prahe o koordinácii v rámci V4, hlavnými témami boli energie a eurofondy – VIDEO, FOTO
Španielsky najvyšší súd spochybňuje ústavnosť amnestie pre katalánskych separatistov
Webnoviny 24. júl 2024 541
24.7.2024 (SITA.sk) - Španielsky najvyšší súd v stredu napadol ústavnosť zákona o amnestii, ktorý vláda tento rok presadila na pomoc stovkám katalánskych separatistov s právnymi problémami pre neúspešné úsilie o osamostatnenie Katalánska v roku 2017. Keďže tento súd nemôže amnestiu zrušiť, obrátil sa na ústavný súd.
Amnestia odpúšťa násilné činy
Najvyšší súd tvrdí, že amnestia porušuje princíp rovnosti pred zákonom, ktorý zaručuje španielska ústava. Uviedol napríklad, že amnestia odpúšťa násilné činy spáchané v prospech katalánskej nezávislosti, ako je hádzanie kameňov počas protestov, zatiaľ čo rovnaké činy spáchané s inými cieľmi, politickými alebo nie, sú trestné.
Súd tiež argumentuje, že amnestia porušuje ústavný princíp právnej istoty tým, že vytvára očakávanie, že iní politickí aktivisti môžu porušovať zákon bez trestu.
Okrem toho najvyšší súd spochybnil aj preambulu zákona o amnestii, ktorá tvrdí, že amnestia napraví vzťahy medzi separatistami a neseparatistami, pričom poukázal na nedostatok ľútosti, ktorý prejavili lídri separatistického hnutia. Separatistické úsilie pritom označil za „štátny prevrat".
Získanie podpory separatistických strán
Zákon o amnestii schválili v Španielsku v marci. Politickí oponenti tvrdia, že vláda presadila amnestiu preto, aby premiér Pedro Sánchez získal podporu separatistických strán pre nový kabinet po vlaňajších voľbách.
Amnestia, ktorú musia sudcovia uplatňovať od prípadu k prípadu, by pomohla najmä štátnym zamestnancom a bežným občanom. Očakáva sa, že by mohla pomôcť napríklad aj bývalému regionálnemu prezidentovi Carlesovi Puigdemontovi, ktorý pred stíhaním v Španielsku utiekol do Belgicka.
Viac k témam: Amnestia, Separatisti
Zdroj: SITA.sk - Španielsky najvyšší súd spochybňuje ústavnosť amnestie pre katalánskych separatistov © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Manosféra a muži, ktorí nenávidia ženy. Kniha, ktorá vás šokuje a zaskočí!
Kniha, ktorá pripomína, že sloboda nikdy nebola samozrejmosťou... Volali ma Fénix
Ako vybrať matrac podľa polohy spánku: Sprievodca pre spáčov na boku, chrbte i bruchu