Štvrtok, 9. júl 2020
Oblačno  14,2 °C
Mimoriadne správy

Sopka Taal začala chrliť lávu, vedci zvýšili stupeň varovania a vydali výstrahu pred cunami (video)

 Webnoviny  13. január 2020  29
Sopka Taal začala chrliť lávu, vedci zvýšili stupeň varovania a vydali výstrahu pred cunami (video)

13.1.2020 (Webnoviny.sk) - Filipínska sopka Taal začala v pondelok ráno chrliť lávu. Úrady už predtým evakuovali z oblasti približne osemtisíc ľudí po tom, ako sopka ležiaca 70 kilometrov južne od Manily chrlila dym a popol. Filipínsky inštitút vulkanológie a seizmológie (Phivolcs) zvýšil stupeň varovania na štvrtý z päťstupňovej škály. Vydali tiež výstrahu pred cunami.

Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) informoval, že v okruhu 14 kilometrov od sopky, teda v takzvanej "ohrozenej zóne", žije zhruba 450-tisíc ľudí. Úrady už dočasne zastavili prevádzku na medzinárodnom letisku v Manile. V regióne tiež zatvorili školy.

Taal je druhý najaktívnejší vulkán na Filipínach. Nachádza sa uprostred jazera a patrí medzi najmenšie svetové sopky. Za uplynulých 450 rokov zaznamenali najmenej 34 erupcií.Viac k témam: sopka Taal
Zdroj: Webnoviny.sk - Sopka Taal začala chrliť lávu, vedci zvýšili stupeň varovania a vydali výstrahu pred cunami (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.