Sobota, 10. december 2022
Mimoriadne správy

Sopka Cumbre Vieja je čoraz aktívnejšia, opäť hučí a chrlí hustejšiu lávu (foto+video)

 Webnoviny   5. október 2021  339
Sopka Cumbre Vieja je čoraz aktívnejšia, opäť hučí a chrlí hustejšiu lávu (foto+video)

5.10.2021 (Webnoviny.sk) - Erupcie vulkánu Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma patriacom Španielsku sa v utorok zosilnili. Sopka hučala hlasnejšie ako predtým a z hlavného otvoru chrlila väčšie množstvo lávy.

Sopka sa prebudila 19. septembra. Dosiaľ úplne zničila 946 domov a zasiahla ďalších takmer 100, spustošila minimálne 30 kilometrov ciest, napáchala rozsiahle škody na poľnohospodárskej infraštruktúre a spôsobila evakuáciu tisícok ľudí.

Cumbre Vieja sa stala explozívnou


Podľa Vulkanologického inštitútu Kanárskych ostrovov sa sopka stala „explozívna“. Na zverejnenom videu vidieť, ako kus roztavenej horniny narazil do múra vzdialeného viac ako kilometer od hlavného otvoru.

Inštitút uviedol, že sopka dosiaľ vychrlila najmenej 250-tisíc ton oxidu siričitého a 35 miliónov kubických metrov magmy.

La Palma je pre turistov otvorená


Šéf odvetvia turizmu na ostrove Raúl Camacho v utorok uviedol, že La Palma zostáva pre turistov otvorená. Vyzval návštevníkov, aby prišli napriek erupcii, pretože turisti sú potrební pre oživenie tamojšej ekonomiky.

Podľa neho oblasti zasiahnuté sopkou predstavujú asi 10 % ostrova. „Na zvyšku ostrova je život normálny,“ podotkol.Viac k témam: Erupcia, Evakuácia, Láva, Sopka Cumbre Vieja
Zdroj: Webnoviny.sk - Sopka Cumbre Vieja je čoraz aktívnejšia, opäť hučí a chrlí hustejšiu lávu (foto+video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.