Pondelok, 17. máj 2021
Oblačno  9,5 °C
Mimoriadne správy

Smutný deň pre slobodu médií, rozsudok v kauze vraždy Kuciaka vyvolal búrlivé ohlasy aj v zahraničí

 Webnoviny   3. september 2020  124
Smutný deň pre slobodu médií, rozsudok v kauze vraždy Kuciaka vyvolal búrlivé ohlasy aj v zahraničí

3.9.2020 (Webnoviny.sk) - Verdikt Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý vo štvrtok oslobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú obžalovaných z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, vyvolal v zahraničí rozporuplné pocity.

"Vplyvný slovenský podnikateľ obvinený z vraždy novinára odchádza voľný. Rodičia Kuciaka a Kušnírovej po prečítaní rozsudku ronili slzy a následne sa ponáhľali preč popri dave novinárov," napísala na svojom webe globálna sieť investigatívnych novinárov Projekt na sledovanie korupcie a organizovaného zločinu (OCCRP).

Kontroverzný koniec


Barbara Weselová z nemeckej televíznej stanice Deutsche Welle, ktorá osobne pricestovala do Pezinka, uviedla, že rozsudok predstavuje "obrovský úder" pre príbuzných obetí a tých, ktorí na Slovensku dúfajú v zmenu. Známe periodikum Der Spiegel dodáva, že "proces v prípade vraždy novinára má kontroverzný koniec."

Zobraziť fotogalériu k článku:
Rozsudok v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej (fotografie)

Podľa verdiktu súdu neexistoval na uznanie viny Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej dostatok dôkazov. Korešpondent BBC Rob Cameron však na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter poznamenal, že prokurátori sa proti šokujúcemu rozsudku pravdepodobne odvolajú.

Poľský web Rzeczpospolita si na dianí v súdnej sieni počas vynášania rozsudku všíma, že vo chvíli, keď obžalovaných uznali za nevinných, rodičia zavraždených ako aj šéfredaktor Aktuality.sk opustili miestnosť.

Podnecovatelia vraždy zostávajú nepotrestaní


Nemecký poslanec Európskeho parlamentu Daniel Freund označil rozsudok za "smutný deň pre slobodu médií v Európe". "Podnecovatelia vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice zostávajú nepotrestaní. Spravodlivosti sa ešte musí učiniť zadosť. Nemôžeme dovoliť, aby novinárov vyšetrujúcich korupciu zastrašovali a vraždili," napísal na Twitteri.

V podobnom duchu taktiež na sociálnych sieťach sa vyjadrila aj redaktorka nemeckého celoštátneho týždenníka Die Zeit Simone Brunnerová.

"Nechcem si ani predstaviť, čo tento rozsudok znamená pre slovenskú novinársku scénu, v ktorej dva roky po vražde Kuciaka stále panuje strach a zdesenie. Toľko dúfala v signál, že táto vražda nezostane nepotrestaná," skonštatovala na margo štvrtkového rozsudku.

Viac k témam: médiá, Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka
Zdroj: Webnoviny.sk - Smutný deň pre slobodu médií, rozsudok v kauze vraždy Kuciaka vyvolal búrlivé ohlasy aj v zahraničí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.