Nedeľa, 10. december 2023
Mimoriadne správy

Slovenský návrh klimatického zákona bol ocenený partnermi na klimatickom samite OSN

 Webnoviny  16. november 2022  100  
Slovenský návrh klimatického zákona bol ocenený partnermi na klimatickom samite OSN

16.11.2022 (Webnoviny.sk) - Na klimatickej konferencii Organizácie Spojených národov v egyptskom Šarm aš-Šajchu (COP27) Slovensko predstavilo návrh zákona o zmene klímy a nízkouhlíkovej transformácii Slovenska a podporilo smerovanie Európskej únie k zvýšenému úsiliu v poklese emisií skleníkových plynov až o 57 percent. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo životného prostredia.

Slovensko predstavilo pripravovaný vnútroštátny nástroj, zákon o zmene klímy a nízkouhlíkovej transformácii Slovenska. Legislatíva upraví ciele, ktorými sa dosiahne uhlíková neutralita do roku 2050. Na bilaterálnych rokovaniach s ministrami a štátnymi tajomníkmi, zodpovednými za ochranu klímy Nemecka, Rakúska, Fínska a Holandska, si delegácie vymenili skúsenosti a odporúčania z prípravy ich národných klimatických zákonov. Všetci partneri ocenili slovenský návrh. “Stanoviská kolegov a ich expertov ma uistili, že pripravujeme moderný klimatický zákon, ktorý bude zodpovedný vo vzťahu k ďalším generáciám, ako aj svetu,” zhodnotil štátny tajomník Kiča. Vďaka schváleniu Fit for 55 bude EÚ smerovať k zvýšeniu svojho redukčného cieľa pre rok 2030 z 55 percent na 57 percent. "Je však naďalej potrebné, aby EÚ pracovala na svojej pozícii lídra v oblasti klimatickej politiky. Energetická a potravinová kríza, spôsobená vojnou na Ukrajine, predstavuje v tomto zmysle obrovskú výzvu,” podčiarkol štátny tajomník Kiča.

Ukrajinský minister životného prostredia Ruslan Strilets previedol slovenskú delegáciu pavilónom Ukrajiny, ktorá zobrazuje devastačné účinky vojenskej agresie Ruskej federácie na jej prírodu, osobitne pôdu a biodiverzitu. Štátny tajomník Kiča vyzdvihol plány na ekologickú transformáciu a obnovu Ukrajiny po skončení vojny, pri ktorej Slovensko bude pomáhať. Slovenská delegácia podporila aj ambíciu Českej republiky organizovať v rámci bilaterálneho stretnutia s ministrom životného prostredia ČR Marianom Jurečkom slovenská delegácia plne podporila ambíciu Českej republiky organizovať COP29 v roku 2024.

Viac k témam: COP27, Fit for 55, Uhlíková neutralita
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenský návrh klimatického zákona bol ocenený partnermi na klimatickom samite OSN © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.